USA plánují exascale superpočítače 5-10x výkonnější než Frontier

DOE Frontier

USA možná právě prolomily bariéru exascale se superpočítačem Frontier, ale nyní se snaží vybudovat systémy, které jsou 5-10krát výkonnější.

Nejméně jeden ze superpočítačů je plánován na roky 2025-2030, uvedlo ministerstvo energetiky (DOE) v žádosti o informace (RFI).

DOE uvedla, že očekává, že „tyto systémy budou fungovat v rámci výkonu 20–60 MW“, a také se snažila podporovat softwarový balík, aby zvládl nové systémy.

“Tyto systémy musí být dostatečně odolné vůči selhání hardwaru a softwaru, aby se minimalizovaly požadavky na zásah uživatele,” uvádí RFI. “Jak se technologie vyvíjejí, očekáváme zvýšenou pozornost věnovanou odolnosti při vývoji dalších superpočítačových systémů.”

Frontier je v současné době taktován na 1,102 Linpack exaflops výpočetního výkonu (trvale), ale očekává se, že v budoucnu bude schopen dosáhnout špičkového teoretického výkonu dvou exaflopů. V současné době spotřebovává 20 MW, ale na vrcholu to vzroste na více než 30 MW.

USA mají na cestě dva další exascale systémy – superpočítač Aurora, u kterého se očekává, že bude schopen dvou exaflopů. Příští rok se očekává další systém dvou exaflopů, superpočítač El Capitan.

„Náš hrubý odhad cílů zahrnuje tradiční systémy HPC (založené na minulých trendech za posledních 20 let) na úrovni 10–20 exaflopů FP64 a dále v časovém rámci 2025+ a 100+ exaflopů FP64 a dále v časovém rámci 2030+ prostřednictvím hardwaru a mechanismů softwarové akcelerace,“ uvedla DOE ve svém RFI.

Předpokládá se, že Čína v roce 2021 tajně zřídila první exascale superpočítač na světě a brzy po něm následoval druhý systém. Předpokládá se, že v zemi je ve vývoji až 10 exascale superpočítačů.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment