Český Atos postaví nový špičkový superpočítač EuroHPC v Bulharsku

Discoverer Sofia Petascale Supercomputer

Čeští odborníci společnosti Atos v těchto dnech dodali a sestavili superpočítač EuroHPC pro technologický ústav Sofia Tech Park v Bulharsku. Stroj je postaven na hybridní architektuře BullSequana XH2000 a půjde o nejvýkonnější superpočítač ve východní Evropě. Projektové týmy již zahájily testy konfigurace a superpočítač by měl začít operativně fungovat v červenci 2021.

Nový superpočítačový systém využívá procesory AMD EPYC chlazené horkou vodou a má rychlé diskové úložiště s kapacitou 2 PB. Velikost operační paměti RAM dosahuje přes 300 TB a počet jader je 144 384. Celý systém je zálohován proti výpadku napájení nepřerušitelným zdrojem energie o výkonu 1 MW. Velikost systému je 12 výpočetních racků, které jsou doplněny dvěma racky s pomocnou infrastrukturou. Celý komplex váží přes 30 tun. Jeho výpočetní výkon je v Bulharsku i celé jihovýchodní Evropě ojedinělý.

Společnost Atos si pro vybudování bulharského petascale superpočítače vybral Společný evropský podnik pro superpočítačové systémy (EuroHPC JU), jakožto hostitelský subjekt, společně s konsorciem „Petascale Supercomputer Bulgaria“ (PetaSC-Bulharsko), jehož vedoucím partnerem je právě sofijský technologický park. Superpočítač je spolufinancován Bulharskou republikou a společným podnikem EuroHPC investicí v celkové výši 11,5 milionu EUR.

Superpočítač přináší nejmodernější infrastrukturu pro široké spektrum uživatelů z vědecké komunity, průmyslu i veřejného sektoru. Evropský vědecký výzkum a inovace se tak díky němu dostávají na vyšší úroveň.

Společnost Atos BullSequana uspěla také ve výběrových řízeních pro čtyři další superpočítačová centra EuroHPC; CINECA v Itálii, IZUM ve Slovinsku, LuxProvide v Lucembursku a Minho Advanced Computing Center v Portugalsku, což posiluje pozici společnosti Atos jako evropského lídra ve vysoce výkonných počítačích.

Atos má 31 superpočítačů v celosvětovém žebříčku TOP500. Jejich maximální kombinovaný výkon 251 petaFLOPS narostl oproti předchozímu žebříčku z června 2020 o 79 %.

TZ

@RadekVyskovsky

Související články

3 Thoughts to “Český Atos postaví nový špičkový superpočítač EuroHPC v Bulharsku”

  1. […] Výrazného zlepšení Eviden dosáhl díky 5 novým zaznamenaným systémům v Top500, tedy podstatně většímu počtu oproti obvyklým 2 systémům v minulých letech. Novinky pochází hlavně z programu EuroHPC. […]

  2. […] Výrazného zlepšení Eviden dosáhl díky 5 novým zaznamenaným systémům v Top500, tedy podstatně většímu počtu oproti obvyklým 2 systémům v minulých letech. Novinky pochází hlavně z programu EuroHPC. […]

  3. […] Výrazného zlepšení Eviden dosáhl díky 5 novým zaznamenaným systémům v Top500, tedy podstatně většímu počtu oproti obvyklým 2 systémům v minulých letech. Novinky pochází hlavně z programu EuroHPC. […]

Leave a Comment