Certifikáty od Uptime Institutu má na světě jen skupina lidí

datová centra certifikace

Kromě certifikací TIER, která určují mezinárodní kritéria pro kvalitu bezpečnosti a dostupnosti datových center, uděluje Uptime Institute i certifikace pro kvalifikované odborníky na datová centra. V České republice prošlo náročným certifikačním programem jen několik málo lidí. Nejvíce mezinárodně certifikovaných odborníků má společnost Altron, která dodává datová centra a technologické infrastruktury do celého světa. Datová centra vyvíjena těmito certifikovanými odborníky jsou pak na tak špičkové úrovni, že je možné je používat i například pro utajované armádní projekty po celém světě.

Zaměstnanci společnosti Altron získali od organizace Uptime Institute celkem čtyři certifikáty záruky nejvyšší odbornosti v oblasti datových center od Uptime Institute, společnosti, která je dlouholetou autoritou v oblasti datových center. „Počet zaměstnanců s tímto certifikátem vypovídá o špičkové kvalitě v oblasti poskytování moderních datových center. Kvalifikovaní odborníci jsou důležití i pro zlepšování celkové datové infrastruktury nejen v Čechách, ale po celém světě,” uvádí Martin Souček, generální ředitel společnosti Altron.

Koncentrace certifikovaných odborníků

Certifikát ATD (Accredited Tier Designer) prokazuje jeho držiteli, že je akreditovaným designérem datových center, který prošel náročným kurzem a v závěrešné zkoušce obdržel vysoké skóre, tudíž dokonale rozumí praktickým požadavkům datových center všech úrovní. „U nás v Altronu má tuto certifikaci náš bezpečnostní ředitel Antonín Hemmer, Jakub Horák, který pracuje jako technologický konzultant a náš obchodní ředitel Pavel Herout,” uvádí jmenovitě Souček. „Dále pak certifikát ATS (Accredited Tier Specialist), který se uděluje akreditovaným specialistům v oblasti managementu datových center, má v Altronu náš technický ředitel Petr Ding,“ dodává Souček. Altron se tak zařadil mezi VIP skupinu na globálním poli s největším počtem zaměstnanců s touto certifikací.

Uptime Institute se zabývá poradenstvím a hodnocením datových center. Standardy tohoto institutu jsou celosvětově uznávané a hrají důležitou roli při navrhování a provozu datových center. Akreditované certifikáty jsou uznávány ve více než 50 zemích světa. Pro zajištění provozní bezpečnosti datových center a jejich potenciálu využitelnosti získávají i jednotlivá datová centra bezpečnostní certifikace TIER, které mají čtyři stupně a získání tohoto certifikátu je poměrně náročná záležitost.

Díky této kvalifikaci mohou v Altronu zavádět pokročilé datové služby například i na Blízkém východě, kde díky rozvoji průmyslu a tlaku na digitalizaci ekonomiky roste i poptávka po datových centrech. Altron se tak podílí i například na elektronizaci veřejné správy, podílí se i na dalších projektech, například na zavádění veřejných cloudů pro místní firmy.

Poptávka po kvalifikovaných odbornících a certifikovaných datacentrech je ale i v Čechách. „Již i tuzemská státní správa zareagovala na nutnost dodávky špičkových datových center a implementuje ji do svých výběrových procesů,“ uzavírá Souček.

TZ

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment