Vláda USA se nadále potýká s konsolidací datových center

GAO number of agencies datacenter

Americký úřad pro správu a rozpočet (OMB) oznámil smíšené výsledky ve svém desetiletém úsilí o optimalizaci a konsolidaci federálních datových center.

Ve finančním roce 2020 plánovalo 24 agentur uzavřít celkem 46 datových center – a skončit uzavřením 96. To vládě ušetřilo 875,10 milionů dolarů, ale agentury mají stále problémy s používáním virtualizace a dalších nástrojů k optimalizaci svých stávajících datových center a snížením plýtvání zdroji.

Finanční rok 2021 začal solidně, do srpna bylo uzavřeno dalších 51 zařízení.

Americká federální iniciativa pro konsolidaci datových center (FDCCI) sahá až do roku 2011, kdy první ředitel informačních technologií ve Spojených státech Vivek Kundra uvedl, že do roku 2015 musí federální vláda uzavřít 40 procent svých datových center, aby dosáhla cíle 800 zařízení.

Tento plán se změnil, když se setkal s realitou. Do roku 2014 podle federálního zákona o akvizici informačních technologií (FITARA) agentury uzavřely více než 3 300 datových center, ale zdálo se, že se objevují nová datová centra: definice datového centra se rozšířila tak, aby zahrnovala serverové místnosti a zbývalo ještě 11 700, které bylo třeba uzavřít.

V roce 2016 vláda přidala iniciativu Data Center Optimization Initiative (DCOI), jejímž cílem je zlepšit efektivitu zbývajících datových center pomocí opatření, jako je virtualizace, pokročilé měření spotřeby a odstranění nedostatečně využívaných serverů.

Vláda udělala rychlý pokrok a do roku 2019 uzavřela přibližně polovinu nového čísla, ale agenturám bylo řečeno, aby pracovaly tvrději.

V roce 2021 OMB oznámila, že FDCCI ušetřila 6,24 miliardy dolarů, ale opět uvedla, že je třeba udělat více, zejména s ohledem na metriky výkonu.

Letos OMB uvádí, že existuje 29 dalších datových center, která mají být uzavřena do konce fiskálního roku. Všech 24 agentur splnilo své cíle úspor nákladů pro fiskální rok 2020 a očekává se, že je splní i letos. To představuje 875,10 milionů dolarů ušetřených v roce 2020 a 335,88 milionů dolarů ušetřených v roce 2021 až do srpna.

OMB ale varuje, že budoucí uzavírky budou tvrdší a budou mít menší návratnost: „Podle strategických plánů agentury Data Center Optimization Initiative (DCOI) se očekává, že uzavření a úspory se v budoucnu zpomalí, sedm agentur oznámilo, že plánují uzavřít 83 datových center ve fiskálním roce 2022 až 2025 a ušetřit tak celkem 46,32 milionu dolarů.“

Mezitím se ukazuje, že optimalizační cíle je těžké měřit a zlepšovat. Jsou také poněkud obtížně dekódovatelné. Z čísel to vypadá, jako by jen polovina agentur splnila cíle (segmenty zeleného koláče na obrázku). Segment „Nepoužije se“ se však týká agentur, které dokončily optimalizaci nebo jim byly uděleny výjimky, takže skutečná úspěšnost je vyšší.

OMB říká, že agentury, které nesplnily cíle, tak učinily z důvodů technických a rozpočtových omezení.

V průběhu let od roku 2016 vydal Úřad pro vládní odpovědnost (GAO) 126 doporučení, která mají agenturám pomoci splnit jejich cíle DCOI, a 101 z nich bylo implementováno. “Dokud agentury plně nevyřeší všechna předchozí doporučení GAO, aby splnily své výkonnostní cíle optimalizace, je nepravděpodobné, že si plně uvědomí očekávané výhody, včetně úspor nákladů z DCOI,” komentuje OMB.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment