Indian Institute of Technology Roorkee slavnostně uvedl nový 1,6 petaflopový superpočítač

Government of India

Indický technologický institut (IIT) Roorkee oznámil nasazení Param Ganga, který nabízí výkon 1,66 petaflopů. Neposkytl další specifikace ani podrobnosti o systému.

Nový systém, navržený a zprovozněný Centrem pro rozvoj pokročilých počítačů (C-DAC) pod záštitou National Supercomputing Mission (NSM), je již funkční a nyní byl slavnostně představen.

BVR Mohan Reddy, předseda představenstva IIT Roorkee, řekl: „Kritické komponenty Param Ganga, jako jsou základní desky pro výpočetní uzly a datová centra s přímým kontaktem kapalinového chlazení, jsou vyráběny v Indii podle iniciativy indické vlády z Atmanirbhar Bharat.“

NSM plánuje vybudovat a rozmístit 24 zařízení s kumulativním výpočetním výkonem více než 64 petaflopů. Dosud bylo nasazeno 11 systémů, včetně Param Ganga, v celkovém počtu asi 20 petaflopů. Nový 3,3 petaflops superpočítač známý jako Param Pravega byl nedávno nainstalován v Indian Institute of Science (IISc) v Bengaluru jako součást programu.

IIT je veřejná technická univerzita se sídlem v Roorkee, Uttarakhand. Počítačové centrum tam bylo založeno v roce 1978 jako RURCC (Roorkee University Computer Centre) se systémem DEC-2050 od Digital Equipment Corporation. Dříve hostil 100 gigaflops Param 10000 HPC systém (‘Param’ znamená ‘Nejvyšší’ v sanskrtu) na konci 90. let a do 21. století. V současné době hostí systém Nvidia DGX1 a 16uzlový/158jádrový systém Linux.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment