Vienna Scientific Cluster uvádí na trh superpočítač VSC-5

VSC-5 Megware supercomputer

Vienna Scientific Cluster spustil nový superpočítač na Vídeňské technické univerzitě (TU Wien) v Rakousku.

Nový VSC-5, poprvé oznámený loni, 4,3 petaflops systém je vybaven 1 540 procesory AMD EPYC Milan a 98 560 jádry; 60 uzlů je navíc vybaveno dvěma kartami NVIDIA A100. Systém dodal Megware a byl údajně zpožděn kvůli problémům s dodavatelským řetězcem.

Spolkové ministerstvo školství, vědy a výzkumu poskytuje značné finanční prostředky na rozsáhlý projekt: “Jsem velmi rád, že nejvýkonnější rakouský superpočítač pro vědu a výzkum VSC-5 může zahájit provoz. Tyto výpočetní prostředky, které mohou být využívány všemi výzkumnými pracovníky v celém Rakousku, dále urychlí vědecké příspěvky v důležitých oblastech, jako je změna klimatu, medicína a dokonce i kvantový výzkum, a zajistí mezinárodní konkurenceschopnost,“ říká ministr Polaschek.

VSC-5 se sídlem na TU Wien většinou používá systém přímého chlazení horkou vodou ColdCon a pracuje při teplotách až 50 °C. Systém se umístil na 301. místě v nejnovějším seznamu Top500 a je považován za nejvýkonnější rakouský superpočítač.

VSC-5 je společně provozován šesti rakouskými univerzitami: TU Wien, University of Vienna, University of Natural Resources and Life Sciences Vienna, Graz University of Technology, University of Innsbruck a Johannes Kepler University Linz.

VSC-5 je dvakrát rychlejší než jeho předchůdce VSC-4 – 37 920jádrový systém s procesory Intel Xeon Skylake a 2,7 petaflopů Linpack výkonu – přičemž oba systémy spotřebovávají téměř stejné množství energie. Původně kvůli nahrazení VSC-4 budou nyní oba systémy provozovány paralelně.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment