US Navy nasadí superpočítač Cray Shasta s čipy AMD a Nvidia

Shasta Cray

Námořnictvo USA získá superpočítačový systém nainstalovaný jako součást vysoce výkonného programu modernizace výpočetní techniky ministerstva obrany (DoD) (HPCMP).

Nový superpočítač Cray Shasta s 12,8 petaflopy bude prvním strojem v programu, který poskytne více než deset petaflop výpočetní síly pro vědce, výzkumníky a inženýry DoD.

Systém bude umístěn a provozován v Navy DSRC ve Stennis Space Center v Mississippi. Pokud by byl spuštěn dnes, byl by podle žebříčku Top500 mezi 25 nejvýznamnějšími superpočítači na světě. Očekává se, že tento systém bude online do začátku roku 2021.

Superpočítač Cray Shasta bude obsahovat 290 304 procesorových jader řady AMD Epyc 7002 a 112 GPU Nvidia Volta V100, propojených sítí Cray Slingshot s rychlostí 200 gigabitů za sekundu.

Systém bude také obsahovat 590 celkových terabajtů (TB) paměti a 14 petabajtů (PB) použitelného úložiště.

HPC bude podporovat různé vědecké a technické divize DoD, které se budou zabývat modelováním letadel, lodí a životního prostředí.

Nový počítač Cray se také použije na předpovědi počasí, jako jsou sledování hurikánu a jejich intenzita.

Navy DSRC v současnosti poskytuje DoD téměř 12 petaflops agregovaných superpočítačových schopností.

Vnitřní bezpečnost
Minulý měsíc americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zadalo společnosti General Dynamics smlouvu na údržbu jednoho ze svých datových center DC1 na stejném místě jako HPC amerického námořnictva.

DC1 se nachází v Národním centru pro zpracování a uchovávání kritických informací ve Stennis Space Center v Mississippi a veřejné dokumenty z roku 2011 uvádějí, že má „přibližně 63 000 čtverečních stop podlahové plochy“ a „komplex se skládá ze tří velkých připojených budov“ .

Rozšíření superpočítače
V srpnu podepsal Cray tři smlouvy na vysoce výkonné počítačové sestavy s americkou armádou v hodnotě přesahující 71 milionů dolarů. US Air Force získalo superpočítač Cray Shasta, zatímco Army Research Lab (ARL) a US Army Engineer Research and Development Center (ERDC) nasadí Cray CS500.

Systém letectva za 25 milionů dolarů získá Air Force Life Cycle Management Center ve spolupráci Oak Ridge National Laboratory. Pojmenován HPC11, bude používán pro operační předpovědi počasí a meteorologii a poskytuje věrnější předpovědi počasí pro americké letectvo a armádu po celém světě.

Další superpočítač Cray CS500 bude nasazen US Army Engineer Research and Development Center (ERDC).

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment