Texaské pokročilé výpočetní centrum (TACC) na Texaské univerzitě (UT) v Austinu nasadilo nový třípetaflopový superpočítač.
Lonestar6 je systém HPC společnosti Dell Technologies složený ze serverů Dell EMC PowerEdge C6525 s procesory AMD Epyc Milan. Systém obsahuje 560 výpočetních uzlů a 16 uzlů GPU umístěných ve čtyřech skříních dielektrického kapalného chladiva a 10 vzduchem chlazených stojanech.
Po plném nasazení koncem tohoto roku bude Lonestar6 sedmým nejrychlejším superpočítačem na americké univerzitě a třikrát výkonnějším než systém Lonestar5, který nahradí. TACC také provozuje systémy Frontier, Stampede2 a Longhorn.
„Otevření prvotřídního počítačového ekosystému TACC bude přínosem pro řadu studentů a vědců napříč systémem UT,“ řekl James B. Milliken, kancléř systému UT. „Jsme vděční za pokračující investice ze strany Board of Regents, které umožní systému UT udržet si vedoucí postavení v této kritické technologické oblasti a přilákat špičkové fakulty napříč vědními a inženýrskými obory.“
Řada texaských akademických institucí společně přispěla 2 miliony dolarů na projekt, včetně Oden Institute for Computational Engineering and Sciences, Center for Space Research (oba se sídlem v UT Austinu), Texas A&M University, Texas Tech University a systému University of North Texas.
„Tato nová spolupráce bude mít mimořádný dlouhodobý dopad na výzkum na University of North Texas,“ dodal Mark McLellan, viceprezident divize výzkumu a inovací UNT. „Vytváří to vzrušující příležitosti pro inovativní a působivé výsledky výzkumu. Spolupráce s TACC umožní výzkumným týmům UNT efektivně řešit řadu naléhavých globálních výzev.“
Financování také podpoří Corral, nový vysoce výkonný systém pro ukládání a archivaci dat.
První systém Lonestar byl postaven společností Dell a integrován společností Cray kolem roku 2006 pomocí serverů Dell PowerEdge 1750 a propojení Myrinet se špičkovým výkonem 3 672 gigaflops. Lonestar5 založený na Cray byl nasazen v roce 2015 s maximálním výkonem 1,25 petaflop. Toho roku se umístil na 79. místě v seznamu Top500.
Zdroj: datacenterdynamics.com