Studie zjistila, že podmořské sesuvy půdy způsobené záplavami řek mohou poškodit podmořské kabely

SubPartners sea cable

Nová studie zjistila, že dva podmořské kabely ze západní Afriky byly poškozeny podmořskými sesuvy půdy, které mohly souviset s blízkými povodněmi řek. Výsledky by mohly inženýrům pomoci vybudovat odolnější kabelové systémy.

V lednu 2020 byl v Gabonu zasažen kabel South Atlantic 3/West Africa (SAT-3 / Wasc) spojující Afriku s Portugalskem a Španělskem, zatímco West Africa Cable System (WACS), který spojuje Jižní Afriku s Velkou Británií zažil výpadek u pobřeží Konžské demokratické republiky. Kabel WACS zaznamenal v březnu další výpadek ovlivňující mezinárodní šířku pásma.

Dosud přezkoumaná studie profesora Petera J. Tallinga a týmu z kateder věd o Zemi a geografii na University of Durham ve Velké Británii, vedená Angola Cables, naznačuje, že události byly způsobeny velkými podmořskými sesuvy půdy.

“Porucha kabelu SAT-3 byla pravděpodobně způsobena mimořádně velkým a silným podmořským bahenním skluzem, který vznikl v ústí řeky Kongo, pouhých 10 dní poté, co řeka Kongo zaznamenala největší povodeň od šedesátých let,” uvádí tisková zpráva.

Písek a bahno z povodně řeky bylo pravděpodobně remobilizováno, což spustilo podmořské bahno, které protékalo přes pobřežní kaňon Konga, jeden z největších podvodních kaňonů na Zemi.

“Data, která jsme získali ze senzoru mořského dna a datových sad kotvících v kaňonu Konga, odhalila, že podmořský sesuv půdy je možná nejdelší zaznamenaný tok sedimentů, který byl dosud měřen v akci na naší planetě,” řekl profesor Talling. “Shromažďování důkazů a zaznamenaných dat ve studiích, jako jsou tyto, jsou zásadní pro pochopení podstaty takových podzemních událostí a toho, jak může podmořský kabelový průmysl lépe poskytnout odolnější řešení pro udržení kabelů.”

Podmořské skluzavky jsou obtížně měřitelné v akci a špatně pochopitelné. Studie zahrnovala umístění řady senzorů podél kaňonu, což pomohlo poskytnout vhled do toho, jak jsou spouštěny hlavní toky; frekvence, rychlost a potenciální dopad sesuvů půdy. Studie také zjistila, že některé kabely se nerozbijí, ale sousední kabely mohou mít poruchy, pokud jsou na místech, jako jsou hluboce erodované knickpointy.

Odhaduje se, že po počátečním sesuvu půdy v kaňonu vzrostla rychlost pohybujícího se sedimentu z 5 m/s v angolských vodách v horním kaňonu, aby dosáhla 8 m/s v hlubokém oceánu, v hloubkách vody 4–5 km a asi 1200 km od ústí řeky.

Většina poškození podmořských kabelů je způsobena člověkem, obvykle v důsledku poškození kotvami nebo vlečnými rybářskými čluny. Poruchy v hlubinných kabelech pod 1 000 metry jsou však pravděpodobně způsobeny sesuvy půdy nebo seismickou aktivitou pod vodou.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment