Hyperscale operátoři utratí 150 miliard dolarů ročně

Hyperscale operator CAPEX

Provozovatelé hyperscale zařízení utratili v prvním čtvrtletí 38 miliard dolarů na kapitálové výdaje – o 31 procent více než ve stejném čtvrtletí loňského roku.

Světoví cloudoví giganti utratili v posledních čtyřech čtvrtletích na capexu více než 149 miliard dolarů – polovina z nich šla na budování nových datových center. Pořadí dle sumy útrat vedou společnosti Amazon, Microsoft, Google a Facebook, uvádí zpráva společnosti Synergy Research Group. Výzkum počítá s tím, že svět má nyní 625 hyperscale zařízení – oproti 541 v červenci 2020.

“Pro hyperscale operátory se pandemie ukázala být spíše stimulem růstu než bariérou. V posledních čtyřech čtvrtletích pokračovali v extrémně silném růstu tržeb, kapitálových výdajů a výdajů na datová centra,“ řekl John Dinsdale, hlavní analytik společnosti Synergy Research Group. Hodnota 38 miliard dolarů je nárůst z 32 miliard dolarů před více než rokem.

První čtyři utratili mnohem více než jejich soupeři, přičemž obzvláště silně rostly společnosti Amazon a Microsoft, a Google trochu zvolnil.

Dalšími největšími hráči byli Apple, Alibaba a Tencent – přičemž Apple odskočil a Facebook, Alibaba a Tencent zvýšily výdaje. Společnosti IBM, NTT, Oracle, JD.com, Twitter a Baidu vytvořily hyperscale zařízení také.

Výměnou za peníze, které utrácely, vygenerovalo 20 nejlepších společností obrovské příjmy, které rostly rychleji než jejich náklady na kapitálové investice: za poslední čtyři čtvrtletí celkem přes 1,7 bilionu dolarů, což je o 24 procent více než v předchozích čtyřech čtvrtletích.

„Je zajímavé porovnat jejich bohatství s jinými typy hlavních poskytovatelů služeb po celém světě,” řekl Dinsdale. „Vzhledem k tomu, že úrovně capexu stále vytvářejí nové rekordy, je to v příkrém kontrastu s telekomunikačními společnostmi, jejichž kapitalizace za posledních pět let byla v podstatě plochá, což odráží jejich neschopnost růstu celkových výnosů. Vzhledem k pokračujícímu růstu výnosů ze služeb pro hyperscalery a stále rostoucí potřebě větší stopy globálních datových center předpovídáme pokračující dvouciferný růst v hyperscale capex na několik příštích let.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment