Nejvýkonnější firemní superpočítač v ČR

skoda datacenter

Společnost ŠKODA AUTO provozuje od 31. října 2019 ve svém areálu v Mladé Boleslavi nejvýkonnější firemní superpočítač v České republice. Počítač s výpočetní kapacitou dva petaFLOPS (floating point operations per second) provede dvě biliardy výpočetních operací za sekundu a umožní tak např. výpočetně vysoce náročné aerodynamické simulace či vývoj nových bezpečnostních prvků a motorů. V budoucnu umožní datové centrum kapacitu 15 petaFLOPS, což znamená, že množství výpočetních operací vzroste až na 15 biliard za sekundu. Datové centrum automobilky zaručuje zároveň maximální zálohování dat a díky promyšlenému konstrukčnímu uspořádání je energeticky hospodárné.

„S instalací nového vysoce výkonného počítače společnost ŠKODA AUTO dále rozšířila největší podnikové výpočetní centrum v České republice,“ vysvětluje Klaus-Dieter Schürmann, člen představenstva společnosti ŠKODA AUTO pro oblast IT a financí. „Důsledně tak pokračujeme ve své cestě k digitální společnosti a vytváříme tak důležitý technický předpoklad k maximálnímu využití stávajících a budoucích technologií a k dosažení maximální efektivity a hospodárnosti např. ve vývojových procesech.“

„V roce 1969 uvedla automobilka ŠKODA do provozu první mainframový server značky IBM,“ dodává Klaus Blüm, vedoucí ŠKODA IT. „S naším novým superpočítačem definujeme dnes, přesně o 50 let později, opět nová měřítka v oblasti IT, avšak ve zcela jiných dimenzích. Náš nový superpočítač disponuje dvěma počítačovými clustery, 1 008 výpočetními uzly a 24 192 procesorovými jádry. Celkem s ním dosahujeme výkonu dvou petaFLOPS. Tento výkon je 67miliardkrát vyšší než výkon prvního mainframového serveru v automobilce ŠKODA.“

Výpočetní výkon postupně vzroste až na 15 petaFLOPS, což odpovídá 15 biliardám početních operací za sekundu a tím zhruba desetinásobku rychlosti před uvedením HPC. Oblasti technického vývoje a výroby budou kapacity využívat pro vizualizace, zobrazení ve virtuální realitě a simulace, např. pro další vývoj v oblasti ochrany chodců, pro simulace v oblastech aeroakustiky a aerodynamiky nebo pro další vývoj motorů.

Ve výpočetním centru se budou ukládat také data propojených aut. Pro uložená data přitom platí maximální požadavky na ochranu dat. Kromě toho se budou v rámci vize „Green Data“, která je součástí strategie „Green Future“ administrativní prostory vytápět mimo jiné i odpadním teplem, které bude vznikat chlazením výpočetního centra.

Související články

Leave a Comment