Japonsko se obrátilo na NEC, aby postavilo čtvrtou generaci superpočítače Earth Simulator.
19,5 petaflops systém by měl být uveden do provozu v březnu a bude založen na vektorových procesorech NEC SX-Aurora Tsubasa a grafických procesorech Nvidia A100 Tensor Core, propojených Mellanox HDR InfiniBand 200 Gb/s sítí.
Japan Agency for Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC) používá řadu superpočítačů ES pro výzkum věd o Zemi, včetně modelování změny klimatu, mořských zdrojů, zemětřesení a sopečné činnosti.
První Earth Simulator byl spuštěn v roce 2002 jako nejrychlejší superpočítač na světě s 35,86 teraflops – dnes toho můžete dosáhnout se čtyřmi A100 GPU.
O sedm let později jej se 131 teraflops nahradil Earth Simulator 2. I když to nebyl nejrychlejší systém, byl to nejúčinnější superpočítač na světě.
Pak v roce 2015 přišel ES3, který nakonec prolomil bariéru petaflops na 1,3 petaflops. Systém čtvrté generace bude 15x výkonnější než ES3 a pokud by byl v provozu nyní, zařadil by se mezi 30 nejvýkonnějších superpočítačů současnosti.
Nejvýkonnější systém na světě je dnes také v Japonsku – 415,53 petaflops systém Fugaku (i když ve skutečnosti je v provozu pouze 89 petaflops, protože zbytek systému stále není online).
Zdroj: datacenterdynamics.com
Obrázek: Manatee_tw/Wikimedia Commons