Naver plánuje „Cloud Ring“ – druhé korejské datové centrum

Behive Cloud Ring

Jihokorejský online gigant Naver plánuje vybudovat cloudové datové centrum poblíž Sejong City.

Společnost Naver oznámila plánované zařízení za 420 milionů dolarů v říjnu 2019, poté, co jej silná opozice obyvatel donutila opustit předchozí plán datového centra v Yonginu v provincii Gyeonggi. Stejně jako předchozí datové centrum společnosti „Gak“ v Yonginu má nové zařízení architektonický design, který využívá přirozené chlazení, kde je to možné, a odkazuje na místní historii a architekturu.

Architektonické studio Behive zveřejnilo plány na zařízení o rozloze 250 000 metrů čtverečních, které se „vznáší“ na hornatém místě a využívá místní cirkulaci vzduchu, jakož i tepelnou hmotu a skladování ledu k minimalizaci klimatizace. Podle dřívějších oznámení by mohlo být v provozu počátkem roku 2022.

Architekti vycházejí z „mraku“ a nerovného horského umístění a vytvořili design, který „se vznáší nad údolím jako mrak“, uvádí Behive, které také na svém webu říká, že „byl inspirován Seznamem světového dědictví Koreje, lidovou vesnicí Hahoe.”

Šikmé místo zabírá výškový rozdíl přes 50 metrů, takže konstrukce staví haly datových center do prstencové úrovně nad úrovní terénu, díky čemuž je jejich rozložení „přímější a efektivnější,“ říká Behive. V místě je také dispečink, konferenční centrum, výukové centrum a výstavní prostor, které „kaskádovitě procházejí údolím“ v designu, který „bere metaforu vesnice a rozvíjí se ve vzdělávací komunitu chráněnou daty“.

Vnější prstenec má vícevrstvé opláštění; vnější vrstva má obrazovku se vzorem s perforacemi, které odrážejí geometrii celého projektu. Vzduch vstupuje těmito otvory a je čištěn a ochlazován průchodem integrovaným systémem vodní clony před vstupem do serverovny. „Vesnické“ budovy jsou vyrobeny z tónovaného betonu, „pokorného a pevného materiálu“, který odráží tradiční korejské budovy a „skály vyrůstající ze Země“.

Tři zakřivené segmenty prstenu budou postaveny v samostatných fázích a na jejich místo budou umístěny kanceláře a zahrady.

U vchodu odráží jezero mrakový prstenec a také funguje jako ekologický ochranný příkop spolu se systémem ochranných zdí, říká Behive. Toto místo je také chráněno před katastrofami pomocí nárazníkové zóny. Zahrnuje hasicí přístroj.

Pro chlazení vstupuje vzduch skrz vnější plášť a poté je čištěn vodním čističem, který odstraňuje jemný prach a pyl a zároveň vzduch ochlazuje. Voda v závěsu je zajištěna recyklací dešťové vody zachycené na střechách zařízení. Dodatečné chlazení pochází z „tepelné hmoty“.

Venkovní vzduch klimatu Sejongu je dostatečný pro 72 procent roku. Během této doby se pro zajištění vstupu 22 ° C a teploty 24 ° C v serverové místnosti bude venkovní vzduch mísit s horkým odpadním vzduchem ze serverové místnosti.

U ostatních 28 procent roku – červenec a srpen a horké dny v květnu, červnu a září – bude zajištěno další chlazení z různých zdrojů, včetně skladování ledu, ekonomizéru na straně vzduchu a chladiče. Každá fáze datového centra bude mít v zemi pod sebou tři velké betonové desky pro „chlazení tepelné hmoty“. Tyto desky 34x20x2m mohou ušetřit kolem 3000 kWh denně, 245 700 kWh během roku, uvádí Behive ve svých plánech. To je ekvivalent 125kW denně nebo 28kW za rok. Střechy datového centra budou také v noci vyzařovat teplo s pomocí letního větru v údolí a odeberou přibližně 348 kWh za den.

Součástí areálu bude také 22 000 metrů čtverečních solárních panelů, které generují přibližně 5 milionů kWh ročně. To je asi 570kW výroby, což je zjevně 2,5 procenta spotřeby energie HVAC (což by naznačovalo systémy HVAC využívající asi 23MW energie).

Odpadní teplo jde nejprve do vlastních vnitřních skleníků v rámci komplexního plánu pro opětovné využití energie. Podle plánů horký vzduch opouští serverovnu při teplotě 36 ° C, aby byl ohříván tepelnými čerpadly a procházel tepelnými výměníky. V zimě bude využíván pro skleníky, vytápění místností, ohřev užitkové vody a tání sněhu na okolních silnicích. „Vzhledem k distribučním nákladům a ztrátám tepla navrhujeme zajistit horký vzduch o teplotě 36 ° C pro koncové uživatele v blízkosti (do 200 m) a horkou vodu o teplotě 28 ° C pro koncové uživatele dále pro přímé použití a předehřev komunální vody,“ uvádí plán.

Datové centrum bude používat uzavřené uličky; každá serverovna má 14 uliček se 64 stojany v každé, což pro každou serverovnu znamená až 644 stojanů. V každé fázi ringu bude 8 serverových místností (kolem 5 000 racků). Až budou postaveny všechny tři fáze, bude zde 15 456 racků. K dispozici budou duální napájecí kanály napájené z každého konce serverovny a klimatizační jednotky mezi serverovnami.

Společnost Naver plánuje využívat roboty pro údržbu, roboty pro monitorování, hlídkování / vedení, dopravu, údržbu a „ničení“ (podle poznámek ke světové architektuře). Byla navržena chodba umožňující robotům a lidem přístup.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Behive

Související články

Leave a Comment