Italský systém Leonardo se stane „nejrychlejším AI superpočítačem na světě“

Leonardo supercomputer

Italské meziuniverzitní konsorcium CINECA se obrátilo na Atos, aby vytvořilo nejrychlejší AI superpočítač na světě.

Leonardo bude schopen poskytnout 10 exaflops výkonu FP16 AI při spuštění v příštím roce, nebo 200 petaflops výkonu Linpack.

Systém je získáván prostřednictvím evropské iniciativy EuroHPC, přičemž Evropská unie financuje polovinu systému v hodnotě 240 milionů EUR a zbytek zaplatí italské ministerstvo pro univerzity a výzkum.

Leonardo bude obsahovat přibližně 3 500 uzlů Atos Sequana, každý s procesorem Intel Saphire Rapids a čtyřmi GPU Nvidia A100 – celkem tedy 14 000 GPU. Systém bude využívat Mellanox HDR 200Gb/s InfiniBand připojení.

Superpočítač bude používán pro širokou škálu vědeckého výzkumu, včetně výzkumu drog, průzkumu vesmíru a modelování počasí. Očekává se, že přispěje ke konsorciu HPC Covid-19, až bude příští rok online.

„CINECA hraje klíčovou roli při rozvoji výzkumné i průmyslové komunity v urychleném vývoji aplikací HPC,“ řekl Sanzio Bassini, ředitel oddělení HPC ve společnosti CINECA.

“Superpočítač Leonardo je výsledkem našeho dlouhodobého závazku posouvat hranice toho, čím může být moderní exascale superpočítač.”

Nvidia odhalila, že její GPU se objeví také ve třech dalších systémech EuroHPC – Meluxina, hostovaný LuxConnect v Lucembursku; EURO IT4I, hostovaný Národním superpočítačovým centrem IT4Innovations v České republice; a Vega, hostovaný IZUM ve Slovinsku.

„Roadmap technologie EuroHPC pro exascale v Evropě otevírá dveře rychlému růstu a inovacím v oblasti HPC a AI,“ řekl Marc Hamilton, viceprezident architektury a inženýrství řešení ve společnosti Nvidia.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: CINECA

Související články

One Thought to “Italský systém Leonardo se stane „nejrychlejším AI superpočítačem na světě“”

  1. […] Systém Leonardo umístěný v italském výpočetním centru Cineca dosáhl v žebříčku 6. místa. Jeho výkon dosahuje 239 petaflops a je postaven na architektuře BullSequana XH2000. V žebříčku se umístil již potřetí a je aktuálně nejvýhonnějším aktivním superpočítačovým systémem společnosti Eviden. […]

Leave a Comment