HPE postaví 50 petaflops superpočítač Pawsey

Pawsey Supercomputing Centre

Společnost HPE získala kontrakt na vybudování superpočítače 50 petaflops pro superpočítačové centrum Pawsey.

Systém HPE Cray EX bude nejvýkonnějším australským superpočítačem, který bude uveden na trh ve druhém čtvrtletí 2022. Do té doby budou do třetího kvartálu 2021 uvedeny online dva racky.

Superpočítač bude obsahovat 200 000 nadcházejících procesorových jader AMD Epyc a více než 750 GPU Instinct. Tento systém nahradí stávající počítače Pawsey Magnus a Galaxy.

„Superpočítače, jako jsou ty v Pawsey, jsou stále důležitější pro naši schopnost provádět prvotřídní výzkum s velkým dopadem,“ řekl Mark Stickells, výkonný ředitel Pawsey Supercomputing Center.

“Upgrady, které oznamujeme, jsou zásadním krokem při posilování pozice Austrálie v globálním výzkumném prostředí a při účasti na významných globálních výzkumných projektech, od pomoci v boji proti Covid-19 až po práci s předchůdci dalekohledů Square Kilometre Array. “

Největší radioteleskop na světě, Square Kilometer Array, se staví ve dvou zemích. Toto pole, které bude žít kolem roku 2027, bude největším veřejným datovým projektem na světě.

Aby bylo možné zpracovat 5Tbps dat, která budou vycházet z SKA, staví se dva superpočítače v Kapském Městě a Perthu, souhrnně označované jako Science Data Processor (SDP). Společně budou systémy schopné výkonu 250 petaflopů.

Prekurzorové dalekohledy MWA a ASKAP budou v Pawsey používat superpočítač 546 teraflops.

Kromě úloh radioteleskopu se očekává, že nový superpočítač bude používán k výzkumu léků a bude zařazen do boje proti Covid-19.

Superpočítače z Pawsey používá více než 1600 vědců. Naposledy pomohli studovat viry révy vinné, umělá inteligence naučila podvodní roboty plavat jako ryby a detekovali sedm nových galaxií.

„Vědecké průlomy provedené předními světovými výzkumnými centry, jako je Pawsey Supercomputer Center, nás inspirují k dalšímu posilování postavení komunity pomocí výkonných superpočítačových řešení, která bojují proti nejrůznějším výzvám,“ řekl Nick Gorga, generální ředitel HPC a AI, APAC -Indie ve společnosti HPE.

“Těšíme se na spolupráci s AMD na vybudování Pawsey nejsilnějšího systému v regionu a na posílení australských výzkumných schopností k pokroku v misích od porozumění lidským virům po objevování nových galaxií.”

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment