Filipíny by měly proměnit jadernou elektrárnu Bataan v datové centrum

Bataan Nuclear Power Plant

Jediná jaderná elektrárna na Filipínách by neměla být aktivována, ale místo toho by se měla proměnit v datové centrum, argumentoval představitel místní vlády.

Bataanská jaderná elektrárna [BNPP] byla dokončena v 80. letech 20. století, ale nikdy nebyla aktivována a více než 30 let ležela nečinná. Někteří úředníci požadují její zapnutí, zatímco jiní tvrdí, že místo bude lepší pro datové centrum a že vládní investice by měly směřovat do modernějších jaderných technologií.

Během summitu o změně klimatu guvernér Bataanu Jose Enrique S. Garcia III řekl, že region a země by měly být otevřené jaderné technologii, zejména malým modulárním reaktorům (SMR).

Guvernér Garcia však přirovnal volbu mezi aktivací stárnoucího BNPP a přijetím SMR ke koupi auta: „Pokud si vyberete [mezi] modelem z roku 1985 vs. modelem Toyota Corolla z roku 2022, kterému dáváte přednost?”

Poznamenal také, že zakonzervovanou jadernou elektrárnu Bataan v regionu by bylo lepší přeměnit na datové centrum.

„Místo oživování stávající elektrárny bychom měli přejít k novým technologiím,“ řekl. „Potenciál z hlediska příjmů, vytváření pracovních míst a skutečného ekonomického dopadu spočívá v přeměně jaderné elektrárny Bataan na zařízení cloud computingu.”

Garcia řekl, že by to mohlo být jedno z největších zařízení v zemi a má k dispozici dostatek vodního chlazení. Garcia také zmínil Nautilus a skutečnost, že využívá vodní chlazení z řek jako příklad technologie, kterou by bylo možné použít.

„Co by mohlo být bezpečnější a pevnější než struktura jaderné elektrárny? Areál BNPP je zabezpečený a bezpečný a je vybaven vodním chlazením, které je pro datové centrum nanejvýš důležité,“ řekl Garcia.

Výstavba elektrárny začala v roce 1976. Zařízení o výkonu 621 MW bylo dokončeno v polovině 80. let 20. století navzdory zpožděním a narůstajícím nákladům – dlouho to byl největší zdroj zahraničních dluhových závazků země – ale nikdy nebylo napájeno ani aktivováno.

Navzdory tomu, že po desetiletí ležela v nečinnosti, někteří v zemi by rádi prozkoumali aktivaci elektrárny. Zástupce Negros Oriental Arnolfo Teves Jr. nedávno podal návrh zákona – sněmovní zákon č. 2921 nebo filipínský jaderný zákon z roku 2022 – žádající vládu, aby prozkoumala životaschopnost využití elektrárny k pokrytí energetických potřeb země.

Filipínské ministerstvo energetiky poprvé navrhlo přeměnit zařízení na datové centrum v roce 2017 a nyní znovu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment