Čína slíbila 100 komerčních podvodních datových center v Hainanu

Rendering of the Hainan data center plan

Přístav Hainan uvedl, že zahájí komerční podmořské datová centra založená na prototypu testovaném na začátku tohoto roku.

Zařízení budou podle tweetu přístavu volného obchodu v Hainanu fungovat ve 100 vzduchotěsných tlakových nádobách na mořském dně poblíž jaderné elektrárny Changjiang. Zařízení postaví námořní specialista Beijing Highlander, který na začátku letošního roku otestoval technologii v Hainanu, a provozovat je bude ISP Beijing Sinnet.

Projekt zahájený na akci v Haikou se zástupci vlády a vedoucími pracovníky společností, jako jsou Highlander, Sinnet, Hainan Telecom a Lenovo, si klade za cíl instalovat stojany datových center do tlakových nádob, které budou na mořském dně v pobřežních lokalitách poblíž obrovského čínského ostrovního přístavu. Malá datová centra budou provozována prostřednictvím kombinovaného napájecího a internetového kabelu a chlazena okolní mořskou vodou.

Highlander (označovaný také jako Hailan Xin nebo Hailanxin) komercializuje a vyvíjí koncept propagovaný společností Microsoft s jeho projektem Natick, který úspěšně provozoval 12-ti rackové datové centrum u pobřeží Skotska po dobu dvou let. Společnost Microsoft si nechala patentovat „útes“ datového centra složený z několika takových datových center propojených na mořském dně, ale neodhalila žádné plány na komercializaci této myšlenky. Společnost ve skutečnosti nedávno oznámila, že otevře několik zdrojů patentů, včetně těch, které se týkají podvodních datových center.

Na akci 21. května společnost Highlander a investiční společnost v přístavu Hainan (Hainan Xintou) oznámily pětiletý plán na vybudování podvodního datového centra ze 100 „datových kabin“ – tlakových nádob podobných prototypu použitému na začátku tohoto roku. Animace zobrazují tato plavidla uspořádaná ve skupinách na mořském dně kolem centrálního komunikačního modulu s napojením na pozemní systémy.

Provoz datových center pod vodou je udrží v chladu bez použití velkého množství energie, čímž se sníží jejich efektivita využití energie (PUE). Využitím nízkouhlíkové energie z místní jaderné elektrárny Changjiang by se projekt mohl stát uhlíkově neutrálním datovým centrem.

Projekt dostal zelenou po příznivých výsledcích údajů o teplotě vody a analýze dopadů bouří společností Highlander. Jakmile bude systém hotov, přední společnosti budou vyzvány, aby na něm spustily demonstrační aplikace, než bude komerčně spuštěn letos nebo začátkem příštího roku.

Projekt bude postaven ve třech fázích: v letošním roce bude instalováno pět datových kabin, dalších 45 datových kabin bude ve druhé fázi od roku 2022 do roku 2023 a dalších 50 ve třetí fázi od roku 2024 do roku 2025. Pokud bude poptávka vysoká „datovou kabinu lze také replikovat a škálovat ve velkém měřítku,“ uvádějí zprávy.

Na akci 21. května viceprezident společnosti Highlander Xu Tan uvedl, že hainanský přístav volného obchodu má atraktivní politiku a poptávku po spolehlivém toku dat. Rovněž doufal, že datovým centrům pomohou bohaté mořské zdroje Hainan, včetně studené vody a nedaleké jaderné elektrárny – což šetří energii, čerstvou vodu a půdu.

„S příchodem éry 5G a dokonce 6G se datový tok exponenciálně zvýší a výstavba podmořských datových center může také uspokojit potřeby budoucího vývoje,“ řekl Xu Tan.

Pekingský prezident Sinnetu Yang Yuhang uvedl, že Sinnet bude ve spolupráci s Highlanderem vyvíjet datové centrum z plně národních zdrojů. Sinnet a Highlander by vytvořily společný podnik pro provoz eventuálního datového centra.

Státní dozorová a správní komise pro správu aktiv (SASAC) v Hainanu slíbila, že bude pracovat na zajištění řádné implementace projektu.

Navzdory optimistickým plánům společnosti Highlander někteří pochybují: „I když náklady na energii mohou být nižší než pozemní datová centra, na začátku by mohla být jednorázová investice obrovská,“ Yang Zhiyong, analytik společnosti CCID Consulting. „Jsem skeptický ohledně jeho ziskovosti.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: HNNTV.cn

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment