Changsha Supercomputing Center uvádí na trh 200 petaflopový superpočítač Tianhe

National Supercomping Center Changsa

V Číně byl spuštěn nový superpočítač Tianhe.

Čínská zpravodajská služba uvádí, že v Národním superpočítačovém centru v Changsha v provincii Hunan byla uvedena do provozu „upgradovaná verze superpočítačového systému Tianhe“.

Nový systém může údajně dosáhnout špičkového výkonu 200 petaflopů v FP64. Má úložnou kapacitu 20 petabajtů a špičkovou spotřebu energie 8 MW.

Superpočítač byl postaven univerzitou Hunan, která „přijala technologii nové generace“ vyvinutou Národní univerzitou obranných technologií. Pokud by byl porovnán s Top500, umístil by se na čtvrtém místě v seznamu nejvýkonnějších superpočítačů.

Národní superpočítačové centrum v Changsha bylo uvedeno do provozu v roce 2014 a je třetím svého druhu po dalších dvou v Tianjinu a Shenzhenu.

Tianhe-2 je superpočítač s výkonem 33,86 petaflopů umístěný v Národním superpočítačovém centru v Guangzhou. Byl to nejrychlejší superpočítač na světě podle seznamů TOP500 od června 2013 do listopadu 2015, dokud jej nepřekonal Sunway TaihuLight s 93 petaflopy. Tianhe-2 byl v roce 2018 upgradován na 2A, aby dosáhl trvalého výkonu 61,44 petaflopů a vrcholu 100 petaflopů.

Tianhe-1 se nachází v Národním superpočítačovém centru v Tianjinu a byl spuštěn v roce 2009 a v následujícím roce byl modernizován na 1A; nabízí špičkový výkon 2,5 petaflops. Od října 2010 do června 2011 to byl nejrychlejší počítač na světě.

Není jasné, zda je tento nový systém modernizací a přemístěním jednoho ze stávajících dvou předchůdců systémů Tianhe, dalšího systému v řadě Tianhe za exascale Tianhe 3, nebo nesouvisejícího a nejmenovaného systému jednoduše využívajícího stejnou technologii navrženou pro řadu Tianhe.

Předchozí zprávy o ambicích Číny v oblasti exascale výpočetní techniky uvádějí, že Tianhe-3 byl dokončen v loňském roce a byl schopen udržet výkon FP64 více než 1,3 exaflops a špičkový výkon více než 1,7 exaflops.

Procesory Tianhe-3 vyvinuté na National University of Defense Technology (NUDT) jsou založeny na čipech FeiTeng společnosti Phytium, které byly vyvinuty poté, co americké obchodní sankce zastavily Čínu v získávání procesorů Intel Xeon Phi. Phytium a Sunway byly od té doby přidány na seznam čínských společností sankcionovaných vládou USA, přičemž Phytium bylo odříznuto od výrobce čipů TSMC.

Nedávno americká vláda oznámila nová omezení prodeje čipů a technologie výroby čipů čínským společnostem bez speciální licence. Paměťová společnost Yantze Memory Technologies Co (YMTC) a 30 dalších čínských subjektů byly přidány na „neověřený“ obchodní seznam.

Američtí vývozci musí před odesláním zboží subjektům uvedeným na neověřeném seznamu provést dodatečnou náležitou péči a možná budou muset požádat o další licence. Kótované společnosti by mohly být brzy přidány na černou listinu amerických subjektů, pokud neumožní inspekce na místě.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment