BullSequana XH3000 s nejlepším výpočetním výkonem na m2 na trhu

BullSequana XH3000

Společnost Atos představila novou generaci superpočítače postaveného na architektuře BullSequana XH3000. Jedná se o další posun v rámci exascale computingu.

Nový superpočítač nabídne až šestinásobný výpočetní výkon na m² oproti předchozí generaci XH2000, tedy nejlepší výpočetní výkon na m² na trhu. Konfigurace bude plně škálovatelná, od 1 petaFLOPS do 1 exaFLOPS pro digitální simulace a do 10 exaFLOPS pro aplikace umělé inteligence, a to až budou na trhu procesory nové generace. Počítač bude disponovat až 38 standardizovanými sloty pro výpočetní a přepínací blade moduly.

BullSequana XH3000 bude první generací superpočítače Atos s podporou široké škály propojovacích sítí, jako jsou rozhraní InfiniBand HDR100/HDR a NDR200/NDR, BXI a vysokorychlostní ethernet 25GbE a 100GbE. Nabídne velkou flexibilitu z hlediska podpory nejnovějších procesů Intel, AMD, Nvidia či připravovaného evropského procesoru EPI, které budou mít výkon přesahující 1 000 W. Tedy takřka trojnásobek oproti dnešním 350 W.

Ekologický design připravený na budoucnost

Počítač si tak poradí s dnešními nejnáročnějšími technologiemi a zároveň je připraven na technologie budoucnosti, včetně procesorů, které se na trhu objeví v příštích 6 letech. Tomu má napomoct i vylepšené přímé kapalinové chlazení 4. generace s přívodem vody o teplotě 40 °C a nejvyšší účinností na trhu. Chladící výkon bude o 50 % vyšší než u předchozí generace (až 147 kW) a průtok až 280 l/min na sekundární síti, aby došlo ke komfortnímu pokrytí energetické náročnosti nadcházející generace procesorů a grafických karet. Vylepšený způsob chlazení a celkový ekologický design a architektura dělají z BullSequana XH3000 jeden z energeticky nejúspornějších počítačů na trhu.

Nový superpočítač, navržený a vyrobený v Evropě, umožní řešit nové globální výzvy a rozvíjet vědecké, veřejné a průmyslové aplikace v mnoha oblastech, včetně bioinformatiky, farmacie, molekulární dynamiky a mechaniky, kvantové chemie a biochemie, umělé inteligence, personalizované medicíny, bioinženýrství, genomiky, meteorologie nebo boje proti změně klimatu.

BullSequana XH3000 má být k dispozici v posledním čtvrtletí roku 2022.

TZ

Související články

Leave a Comment