Seznam začal stavět datacentrum v Benátkách nad Jizerou

datové centrum Seznam

Internetová firma Seznam.cz začala stavět nové datové centrum v průmyslové zóně v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Zkušební provoz by mělo zahájit v lednu příštího roku. Investici do datacentra pojmenovaného Nagoja v řádu nižších stovek milionů korun pokryje firma z vlastních zdrojů. Při zahájení stavby to řekl místopředseda představenstva Pavel Zima.

„Počítáme s tím, že stavbu dokončíme v říjnu a do konce roku do ní nainstalujeme technologie. V lednu zahájíme zkušební provoz a v únoru nebo březnu přejdeme do ostrého provozu,“ dodal Zima.

Nagoja plánovaná na ploše 1200 metrů čtverečních by měla nahradit kapacitu datového centra Nagano na pražském Žižkově, kterou si Seznam pronajímá od O2. Vedle toho provozuje od roku 2015 vlastní datacentrum Kokura v Horních Počernicích a nadále bude využívat pronajaté centrum od O2 Ósaka ve Stodůlkách.

Celkem bude mít Nagoja ve dvou sálech až 200 racků, tedy skříní na servery. Příkon centra bude tři MW pro informační technologie. Kokura, která má nyní kapacitu jeden MW, také projde navýšením kapacit.

Pro chlazení vlastních center Seznam v maximální míře využije venkovní vzduch prohnaný přes filtry a případně upravený na požadovanou vlhkost. Součástí projektu je rovněž chlazení dešťovou vodou z velké nádrže pod budovou. Firma zcela vynechá strojové chlazení, které nebude osazovat a investovat do něj. Díky plně dvouvětvovému napájení všech IT zařízení bude jedna z dostupných větví zálohována pouze motorgenerátorem a nebude na ní UPS s baterkami. Firma rovněž plánuje vytvořit platformu, se kterou bude snadné propojit data generovaná samotným datovým centrem s daty ze svých serverů.

Seznam.cz, který provozuje stejnojmenný vyhledávač, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar a Sreality, předloni zvýšil provozní zisk o 13 procent zhruba na 1,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 5,5 procenta na 4,95 miliardy Kč.

Zdroj: ČTK/allnews.cz

Související články

Leave a Comment