Africká rozvojová banka postaví datové centrum v Republice Kongo

The proposed data center build

Africká rozvojová banka bude financovat výstavbu datového centra v Brazzaville, Republice Kongo. Projekt bude podpořen financováním ve výši 52,47 milionu EUR od Africké rozvojové banky a 14,5 milionu EUR od vlády Republiky Kongo.

Plánované třípatrové datové centrum v hlavním městě má zahrnovat chladicí zařízení, kancelářské prostory a očekává se, že bude dokončeno do konce tohoto roku. Provozovatel datového centra zatím není znám – banka uvedla, že bude spravováno „delegátem“ po dokončení prací. Další specifikace datového centra také nebyly sdíleny.

Kromě výstavby datového centra bude položeno 600 km optického kabelu přes řeku Kongo s propojením do Kamerunu a Středoafrické republiky. Michel Ngakala, koordinátor projektu Centrální africké optické páteře, uvedl: „Kongo bude brzy jedinou zemí ve Střední Africe, která bude mít své vlastní datové centrum. Nakonec videokonference, které zde pořádáme, nebudou muset procházet serverem v Evropě, Americe nebo jinde, než se k nám vrátí. Všechno se bude dít přímo zde.“

„Tento projekt upevní digitální suverenitu země, protože nemůžeme tvrdit, že jsme suverénní, když jsou naše data, dokonce i ta nejcitlivější, uložena mimo naše území, v cizích zemích, s reálnými riziky zneužití, narušení nebo masivních úniků,“ pokračoval.

Nové datové centrum umožní ukládání všech veřejných dat v Kongu, stejně jako dat bank, telekomunikačních operátorů a soukromých firem. Samatar Omar Elmi, hlavní specialista na ICT v Africké rozvojové bance, uvedl: „Dostupnost lokálně produkovaných dat otevře cestu pro ctnostný kruh místní tvorby hodnoty, který bude přínosem pro celý digitální ekosystém (veřejný, soukromý atd.) v našich zemích. Toto jsou počáteční fáze digitální cirkulární ekonomiky, která přispěje k nízkouhlíkovému rozvoji našeho kontinentu.“

Africká rozvojová banka také nedávno financovala několik projektů silniční infrastruktury v Republice Kongo, jako je silnice Ketta-Djoum na koridoru Yaounde-Brazzaville, a financuje výstavbu železničního mostu, který spojí Republiku Kongo a Demokratickou republiku Kongo. Banka uvedla, že má v Republice Kongo 11 projektů v celkové hodnotě 411,62 milionu USD. Telekomunikační projekty tvoří 13,7 procenta celkových investic. Banka také v březnu 2023 provedla významné investice v Libérii na modernizaci platební infrastruktury.

Začátkem tohoto roku vláda Republiky Kongo spustila datové centrum v Pointe-Noire, které postavil regulační úřad pro poštovní a elektronické komunikace. Stavba trvala 2 roky a datové centrum má kapacitu pro 54 racků na ploše 156 m².

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: African Development Bank

Související články

Leave a Comment