ExxonMobil a Intel se spojily v oblasti chladicí kapaliny pro datová centra

ExxonMobil data center cooling fluid

Ropná a plynárenská společnost ExxonMobil spolupracuje se společností Intel na vývoji nových technologií kapalinového chlazení pro datová centra.

Obě firmy uvádějí, že partnerství bylo uzavřeno za účelem „navrhování, testování, výzkumu a společného vývoje energeticky účinných chladicích kapalin“, které budou schváleny pro použití v systémech postavených na architektuře x86 výrobce čipů Intel.

To potenciálně pomůže zákazníkům datových center snížit emise a splnit jejich cíle v oblasti energetické účinnosti, uvedla dvojice.

Jen Huffstetlerová, vedoucí oddělení pro udržitelnost produktů společnosti Intel, uvedla: „Naše partnerství se společností ExxonMobil na společném vývoji řešení kapalinového chlazení na klíč umožní významnou úsporu energie a vody pro datová centra a síťová nasazení. Díky této spolupráci dosahujeme pokroku na naší cestě k udržitelným počítačům pro udržitelnou budoucnost.“

Společnost ExxonMobil oznámila svůj vstup do oblasti chladicích kapalin pro datová centra v říjnu s „portfoliem syntetických a nesyntetických kapalin“ pro udržení nízkých teplot hardwaru. S pomocí společnosti Intel plánuje svůj sortiment dále rozvíjet.

Sarah Horneová, viceprezidentka společnosti ExxonMobil, uvedla: „Spojením osvědčených zkušeností společnosti ExxonMobil v oblasti technologií kapalinového chlazení s dlouholetým dědictvím vedoucí pozice společnosti Intel v oboru výpočetních technologií, které mění svět, společně podpoříme přijetí a akceptaci technologií kapalinového chlazení v průmyslu.“

V posledních letech se techniky kapalinového chlazení objevují jako reálná alternativa k chlazení vzduchem pro provozovatele datových center, kteří chtějí udržet svůj hardware v chladu, zejména u racků s vysokou hustotou používaných pro umělou inteligenci a další energeticky náročné pracovní úlohy, které produkují více tepla než starší modely.

Existuje několik technik kapalinového chlazení, přičemž ponorné chlazení, kdy je IT vybavení ponořeno do nádob s dielektrickou nebo nevodivou kapalinou, vyžaduje produkty, jako jsou ty, které vyvíjí společnost ExxonMobil. Další ropné společnosti, jako Castrol a Shell, se také zaměřují na chlazení datových center a nabízejí podobné produktové řady.

Při uvedení svých chladicích kapalin na trh společnost ExxonMobil tvrdila, že její kapaliny mohou snížit celkové náklady na vlastnictví IT zařízení až o 40 % ve srovnání se vzduchovým chlazením a také zlepšit efektivitu využití energie (PUE) zařízení. Sama společnost uvádí, že jejím cílem je do roku 2050 eliminovat veškeré emise z vlastní výrobní činnosti, ale nadále investuje do rozšiřování výroby fosilních paliv.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: ExxonMobil

Související články

Leave a Comment