Superpočítač JURECA dostává upgradem modulu více petaflops

Forschungszentrum Jülich

Výzkumné centrum Forschungszentrum Jülich v Německu získalo nový upgradovaný modul pro svůj superpočítač JURECA.

S novým modulem JURECA-DC – DC znamená Data Cluster – je nyní superpočítač schopen výkonu 23,5 petaflops.

Nejnovější modul byl dodán francouzským prodejcem Atos a je provozován klastrovým softwarem německé společnosti ParTec. Úložiště systému bylo také rozšířeno o nový systém flash paměti JUST-IME od HPE a DDN.

Nový modul clusteru JURECA DC je založen na řadě Atos Sequana XH2000. Skládá se ze 768 výpočetních uzlů vybavených dvěma procesory AMD EPYC Rome se 64 jádry a 512 GB až 1 TB hlavní paměti. 192 uzlů je vybaveno čtyřmi grafickými jednotkami (GPU) Nvidia A100. Systém má šířku pásma více než 2 TB.

Počítačt JURECA, který byl poprvé nasazen v roce 2015 jako systém s 1,4 petaflops, byl po celou dobu svého působení na seznamu Top500. Stroj prošel v roce 2017 upgradem, který zvýšil jeho výkon až na 3,7 petaflops. Původní modul clusteru byl nyní nahrazen; posilovací modul, který byl nainstalován v roce 2017, bude nadále fungovat.

Nový modul byl pořízen v rámci projektu PPI4HPC ve výši 73 milionů EUR, v němž mohou výpočetní střediska ze čtyř evropských zemí nakupovat superpočítačové systémy prostřednictvím společného postupu. Součástí programu jsou také BSC ve Španělsku, GENCI/CEA ve Francii a CINECA v Itálii.

Společnost Forschungszentrum Jülich, založená v roce 1956, provádí výzkum v oblasti biotechnologií, energetiky a změny klimatu, výzkumu rostlin a půdy i výzkumu mozku. Kromě systému JURECA provozuje superpočítače JUWELS a JUSUF a řadu dalších výzkumných projektů HPC.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment