Tesla odhalila superpočítač, může mít až 80 petaflopů

Tesla pre-Dojo supercomputer

Tesla odhalila specifikace svého současného superpočítačového klastru, který může být jedním z nejsilnějších na světě.

Od roku 2019 generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk pravidelně tweetuje o superpočítači Dojo. Zatímco je však tento systém stále ve vývoji, automobilka diskutovala o výkonném systému, který používá pro výcvik autonomních vozidel.

Andrej Karpathy, senior ředitel AI společnosti Tesla, diskutoval o podrobnostech nepojmenovaného systému na 4. mezinárodní společné konferenci o počítačovém vidění a rozpoznávání vzorů (CCVPR 2021).

“Jedná se o obrovský superpočítač,” řekl Karpathy. “Skutečně věřím, že z hlediska propadů se jedná zhruba o superpočítač číslo pět na světě, takže zde jde o poměrně významný počítač.”

Podle Karpathyho má systém – třetí HPC cluster společnosti – 720 uzlů, z nichž každý je napájen osmi 80GB Nvidia A100 GPU, celkem tedy 5 760 A100 v celém systému. Systém obsahuje deset petabajtů úložiště „hot tier“ NVMe, které má přenosovou rychlost 1,6 terabajtu za sekundu.

HPCWire vypočítává, že předchozí výkon 63 petaflops superpočítače Selene znamená, že 720 sad osmi A100 uzlů by mohlo přinést přibližně 81,6 Linpack petaflops; což by stroj umístilo na páté místo v nejnovějším seznamu Top500.

Karpathy uvedl, že práce na projektu Dojo stále pokračují, ale společnost není připravena prozradit žádné další podrobnosti. Musk již dříve uvedl, že systém bude používat čipy a výpočetní architekturu vyvinutou vlastními silami a optimalizovanou pro trénink neurální sítě a nebude používat GPU klastr.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment