Moskevská státní univerzita získala superpočítač s umělou inteligencí

Moscow State University (MSU) MSU-270

Moskevská státní univerzita (MSU) v Rusku instalovala nový superpočítač nazvaný MSU-270, který je dedikován umělé inteligenci (AI).

Podle MSU má nový systém 400 “AI” petaflopů výpočetního výkonu a kombinuje se se stávajícím superpočítačem Lomonsov-2 od MSU pro jeden vysoce výkonný výpočetní (HPC) cluster.

Podrobností o superpočítači je málo, ačkoli univerzita uvádí, že má síťovou kapacitu 200 Gbps a že síť úložiště má „podobný“ výkon. MSU také uvedla, že superpočítačový komplex zahrnuje nový napájecí, chladicí a komunikační systém.

MSU také uvedla, že nová architektura bude založena na „aktivním využití grafických procesorů“ a byla inspirována „pokročilými příklady implementovaných superpočítačových projektů na nejlepších univerzitách po celém světě“.

„Iniciovali jsme spuštění tohoto projektu,” řekl přednosta MSU Viktor Sadovnichy. „Věříme, že od tohoto okamžiku je superpočítač MSU-270 funkční.”

Superpočítač bude využíván jako součást univerzitního vědeckého programu pro výzkum AI a velkých dat, vývoj nových metod a nástrojů AI, řešení problémů informační bezpečnosti a vytváření nového softwaru pro systémy AI. Systém bude přístupný univerzitním pracovištím, mimo jiné Výzkumnému výpočetnímu centru, Fakultě mechaniky a matematiky a Fakultě výpočetní matematiky a kybernetiky.

Superpočítač byl zprovozněn jako součást programu rozvoje Moskevské státní univerzity, což je iniciativa plánovaná do roku 2030 a financovaná ruskou vládou.

Podle Sadovnichyho byla MSU první univerzitou v Rusku, která měla své vlastní počítačové centrum, které bylo spuštěno v 50. letech 20. století.

„Uvnitř zdí Moskevské státní univerzity se soustředí nejlepší mozky v oblasti informačních technologií, z nichž mnozí jsou našimi absolventy. Zde se vyvíjely a implementovaly pokročilé počítače. Moskevská univerzita dnes zůstává tuzemským lídrem v oblasti moderních výpočetních technologií. Zavedení nového superpočítače nám umožní konkurovat světovým lídrům a dát nový impuls řešení problémů ve vývoji domácího softwaru, školení vysoce kvalifikovaného personálu v oblasti superpočítačových technologií, provádění vědeckého výzkumu v oblasti umělé inteligence,“ řekl Sadovnichy.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment