Americká vláda zaplatila za tajnou odbočku kabelu k námořní základně na ostrově Diego Garcia

Oman Australia Cable (OAC)

Podmořský kabel Oman Australia Cable (OAC) má tajnou odbočku k americké námořní základně na ostrově Diego Garcia.

Agentura Reuters uvádí, že Pentagon údajně zaplatil za přibližně třetinu kabelu v hodnotě 300 milionů dolarů výměnou za tajný výběžek. Odbočku v tichosti položil Subcom během loňského nasazení hlavního kmene pod kódovým označením „Big Wave“.

O podnětu se dříve nezmínily společnosti zapojené do projektu ani vláda USA.

Diego Garcia je malý atol v Indickém oceánu, více než 1100 km jižně od Malediv. Ostrov je součástí britského indického oceánského teritoria a je využíván americkou armádou, která je na ostrově přítomna od 60. let 20. století.

Existenci tajného kabelového výběžku potvrdila agentuře Reuters americká tichomořská flotila, která uvedla, že kabel OAC nabízí „jedinečnou příležitost“ propojit vzdálený ostrov podmořským internetovým kabelem z optických vláken.

„Odolnost, redundance a bezpečnost naší komunikační infrastruktury představují nejvyšší prioritu pro americkou tichomořskou flotilu,“ stojí v prohlášení. „Toto partnerství zvýšilo digitální odolnost a bezpečnost naší komunikační infrastruktury v Indo-Pacifiku.“

Kabel o délce 10 000 km, který byl poprvé oznámen v roce 2020, vede z Perthu v Austrálii do Muscatu v Ománu a vede na Kokosové ostrovy. Kabel byl oficiálně spuštěn v říjnu 2022 a vede poblíž Diego Garcia na cestě do Ománu. Plány na druhé přistání v Ománu v Salalahu oznámila společnost SubCo v březnu se zahájením koncem roku 2024.

Bevan Slattery, australský podnikatel v oblasti digitální infrastruktury, vedl projekt prostřednictvím své společnosti Subco. Projekt byl údajně částečným oživením plánu z roku 2017 na vybudování kabelu mezi Austrálií a Džibutskou republikou.

Podle údajů o sledování lodí strávila kabelová loď Subcom CS Dependable v únoru a březnu 2022 týdny ve vodách kolem Diega Garcia, kde pravděpodobně pokládala kabel, než odplula do Ománu.

První veřejná zmínka o kabelu byla ve skutečnosti na ostrovní rozhlasové stanici 99.1 The Eagle a byla zveřejněna na facebookové stránce stanice.

„Velmi brzy budeme mít tady na ostrově optická vlákna,“ řekl kapitán Richard Payne, tehdejší velitel na lodi Diego Garcia, když odpovídal na otázku o „neobvyklém plavidle“ u pobřeží. „Počínaje dneškem [nebo] zítřkem máme loď na kladení kabelů, která je teď venku u pobřeží. Dělá to komerční společnost… Je to velmi zajímavá loď.“

Před kabelovou ostruhou byl ostrov údajně závislý na satelitní komunikaci.

Subcom, dříve Tyco Telecommunications, může vysledovat své kořeny až k námořní jednotce AT&T, kterou prodal v roce 1997. Americká private equity firma Cerberus Capital Management koupila společnost od Tyco v roce 2018 a přejmenovala ji na Subcom.

Společnost byla oficiálně založena v roce 1955 pro položení prvního transatlantického kabelu TAT-1 společností AT&T. Agentura Reuters však uvádí, že jednotka může vysledovat své kořeny dále zpět do roku 1950, kdy AT&T pomohla americkému námořnictvu vybudovat síť podmořských sledovacích kabelů, aby naslouchala sovětským ponorkám. Po dokončení Sound Surveillance System, také známého jako „Project Caesar“, se AT&T snažila obchod komerčně využít.

Subcom je jediným výrobcem podmořských kabelů se sídlem v USA – vedle japonské NEC Corporation, francouzské Alcatel Submarine Networks a čínské HMN Tech – a provozuje šest lodí pro pokládku kabelů. Americké námořnictvo má pouze jednu kabelovou loď – 40 let starou USNS Zeus – která se používá k opravám kabelů.

Subcom údajně si zajistil v roce 2021 smlouvu na 10 milionů dolarů ročně od amerického ministerstva dopravy (DOT) na provoz dvoulodní flotily pro zabezpečení podmořských kabelů. Plavidla společnosti S Dependable a CS Decisive nyní tvoří první flotilu americké vlády pro zabezpečení kabelů, která má ve spolupráci s ministerstvem obrany za úkol pokládat, udržovat a opravovat podmořské kabely na podporu národní bezpečnosti a ekonomických zájmů USA.

Zatímco dříve Subcom spolupracoval s telekomunikačními a technologickými společnostmi po celém světě, kabelová firma nyní pracuje téměř výhradně pro americkou armádu a velké americké technologické firmy, řekli zaměstnanci SubComu.

Další kabel vyrobený společností Subcom, SAFE, který vede z Jižní Afriky do Indie a Malajsie, se také blíží k ostrovu v opačném směru. Položen v roce 2002 ve spolupráci s téměř 30 partnery včetně China Telecom, není zde žádná zmínka o kabelové odbočce na ostrov.

Není to poprvé, co americká vláda přímo investovala do podmořských kabelů na ostrovní základny. Vláda vlastní a provozuje dva podmořské kabely, které vedou z její námořní základny Guantánamo Bay a zajateckého tábora na Kubě; jeden do Punta Salina v Portoriku a druhý na Floridu. GTMO-1, který přistává severně od Miami v Dania Beach, byl spuštěn v roce 2016. GTMO-PR byl spuštěn v roce 2019 a přistává v Punta Salina. Oba dodala Xtera.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment