Singapurská vláda a Facebook podpoří projekt udržitelných tropických datových center

National University of Singapore

Singapurská vláda a Facebook financují projekt ve výši 17 milionů USD na řešení naléhavé potřeby datových center, která by mohla být udržitelně provozována v tropickém podnebí.

Udržitelné testovací centrum tropických datových center (STDCT) otestuje nové chladicí techniky na Singapurské národní univerzitě (NUS) v naději, že umožní provozování zařízení, která lze provozovat bez vyčerpání singapurské elektrické sítě. Potřeba je naléhavá, protože se uvádí, že singapurská datová centra již využívají sedm procent elektrické energie v zemi. Ačkoli poptávka roste, země má moratorium na nový vývoj.

Testovací fáze začne 1. října 2021.

Singapur dodává přibližně 60 procent kapacity datových center v jihovýchodní Asii (region, který nezahrnuje velké rozbočovače v Číně, Indii a Japonsku). Toto číslo pochází z Národní univerzity v Singapuru (NUS), která projekt provozuje, spolu s Nanyang Technological University v Singapuru (NTU). Data z roku 2014 zjistila, že datová centra využívají sedm procent elektrické energie v zemi, která je stále z velké části vyráběna z fosilních paliv. Singapur má vzhledem ke své malé rozloze omezený prostor pro solární energii.

Vzhledem k tomu, že samotnou existenci ostrova Singapur ohrožuje globální oteplování a stoupající hladina moří, uložila vláda v roce 2019 moratorium na nová datová centra, ale veřejně to potvrdila až počátkem roku 2021 vzhledem k významu digitálních trhů pro město – hospodářství a postavení státu v regionu. V roce 2017 singapurská vláda financovala projekt společností Keppel a Huawei na testování myšlenky vícepodlažního datového centra pro tropické potřeby.

Vládní Národní výzkumná nadace (NRF) nyní podporuje testovací základnu pro vývoj inovativních chladicích systémů, které zajistí provoz datových center bez vynaložení vzácné energie na odvádění tepla a vlhkosti, což jsou v Singapuru hlavní problémy. Iniciativu podporuje Infocomm Media Development Authority (IMDA).

Druhým významným podporovatelem je Facebook – který si jako asijskou základnu vybral Singapur. V Singapuru oznámil obrovská 11ti podlažní datová centra v roce 2018, těsně předtím, než vláda zastavila nové projekty. Facebook říká, že zařízení 150MW bude mít účinnost využití energie (PUE) 1,19, což je pro region působivé. Bude využívat systém kapalného chlazení StatePoint, který Facebook vyvinul společně s Nortekem, a bude také těžit ze dvou dohod o nákupu solární energie (PPA) s místní společností Sunseap.

Mezi další partnery patří Ascenix, CoolestDC, Keppel Data Centers, New Media Express a Red Dot Analytics. Kurátorem projektu bude konsorcium Cooling Energy Science and Technology Singapore (CoolestSG) se sídlem v NUS. Program povede docent Lee Poh Seng z katedry strojního inženýrství NUS společně s profesorem Wen Yonggangem, proděkanem (výzkum) na NTU’s College of Engineering.

Testovací zařízení bude postaveno v areálu NUS Kent Ridge a bude obsahovat technologii, jako je nový design výměníku tepla potažený vysoušecím prostředkem a systém StatePoint, který Facebook a Nortek navrhli pro tropická místa.

Projekt se také zaměří na inovativní hybridní chlazení a správu čipů na úrovni umělé inteligence (AI). Kromě účinnosti vody a energie projekt doufá v prodloužení životnosti zařízení datového centra.

Součástí projektu bude Air-Cooled Tropical Data Center 2.0, aktualizace projektu z roku 2017, vedená docentem Tan Rui, který bude testovat zvyšování teploty a vlhkosti vzduchu za účelem snížení spotřeby energie.

Profesor Seeram Ramakrishna otestuje, zda může výměník tepla potažený desikantem zlepšit nepřímé odpařovací chlazení v tropickém podnebí. Techniku ​​otestuje za reálných provozních podmínek, aby podpořil bezrizikové přijetí této techniky.

Přímé hybridní chlazení čipů bude testovat profesor Lee. Bude používat integrovaný hybridní chladič, který zvládá chlazení vzduchem a kapalinou a eliminuje konektory a potrubí. To by mohlo zlepšit spolehlivost, protože systém chlazení vzduchem lze použít při údržbě vodní smyčky.

Projekt doufá, že všechny tyto kombinované technologie by mohly snížit spotřebu energie v odvětví datových center o 40 procent, pokud budou přijaty v celé tropické oblasti. Vzhledem k vysokému obsahu fosilních látek v místní elektřině by to snížilo emise skleníkových plynů až o 25 procent.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment