Shanghai Athub postaví a bude provozovat 5 datacenter pro Alibabu

Shanghai Athub

Alibaba zaplatí 633 milionů dolarů za pět zařízení, která budou dodána do 18 měsíců a provozovány společností Athub.

Čínská společnost Shanghai Athub dohodla velký kontrakt s Alibabou na vybudování pěti vlastních velkoformátových datových center a následném provozu jménem obřího giganta za cenu až 8,28 miliard yuanů (1,3 miliardy dolarů), včetně účtů za energii, po dobu deseti let. Datum zahájení není zatím známo, ale Athub říká, že do 18 měsíců od zahájení projektu zařízení dokončí.

Písemný záměr neobsahuje podrobnosti o umístění plánovaných datových center, jen pět kódových názvů – ZH13, GH13, JN13, NW13 a HB41. Dopis také neříká nic o velikosti nebo kapacitě míst a není jasné, zda jsou všechny náklady zahrnuty v poplatku za služby.

Podle navrhované dohody bude Athub řídit stavební projekt jménem společnosti Alibaba, instalovat a provozovat infrastrukturu datových center, včetně dieselových generátorů, chladicích systémů, nepřerušitelných zdrojů napájení a skříní. Athub by zřejmě vlastnil toto zařízení a poskytoval cloud-datacenter hostingové služby pro Alibabu.

Společnost Athub z této dohody v roce 2018 neočekává žádné příjmy. V záměru se píše jak bude projekt probíhat: “Zisky se uskuteční v průběhu desetileté provozní lhůty na základě doby dodání projektu a pokroku.” Pro Alibabu existují dvě možnosti – Settlement Model I, kde Alibaba platí samotnou službu, a náklady se odhadují na přibližně 4,044 miliard yuanů (633 milionů dolarů); nebo Settlement Model II, kde společnost Athub dodává společnosti Alibaba i elektřinu, a celkový poplatek za službu činí přibližně 8,280 miliard yuanů na základě předpokládaných nákladů v průběhu životního cyklu.

“Vzhledem k tomu, že poplatek za elektrickou energii vyrovnává výnosy za skutečně vynaložené náklady … není žádný rozdíl ve výši obchodních zisků vytvořených v obou modelech služeb,” říká dopis.

Dohoda je pro společnost Athub opravdu velká – podle tohoto dopisu by to samo o sobě mohlo dodat společnosti každoročně více příjmů, než byl její celkový příjem v roce 2017, což podle dokumentu bylo přibližně 520 milionů juanů, z toho více než 99 procent příjmů bylo pomocí Settlement Model II.

Dohoda podtrhuje, jak rychle se rozšiřuje odvětví datacenter v Číně, protože podniky přejímají digitální služby. V Číně je předpovídáno dosažení osmi zettabytes do roku 2020, tzn. 20 procent celosvětového objemu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment