Seznam zprovoznil druhé vlastní datové centrum za 300 milionů Kč

datové centrum seznam.cz

Internetová firma Seznam.cz zprovoznila v průmyslové zóně v Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku datové centrum. Investovala do něj zhruba 300 milionů korun z vlastních zdrojů. Datové centrum pojmenované Nagoja s unikátním systémem chlazení firma využije pro své interní potřeby. Při otevření centra to řekl technický ředitel Seznamu Vlastimil Pečínka.

„Velikost investice je srovnatelná s naším prvním datovým centrem Kokura, a to přesto, že je dělí více než osm let,“ uvedl Pečínka s tím, že Nagoja používá modernější technologie snižující příkon na jednu serverovou skříň tzv. rack.

Kapacita datového centra je 200 racků, což znamená okolo 14.000 serverů. Plný je zatím jeden sál, tedy polovina. Příkon je 3 MW. Pro chlazení centra Seznam v maximální míře využívá venkovní vzduch prohnaný přes filtry a případně upravený na požadovanou vlhkost. Součástí projektu je rovněž chlazení dešťovou vodou z velké nádrže pod budovou. Centrum nepoužívá náročné strojové chlazení.

Nagoja postupně nahradí kapacitu datového centra Nagano na pražském Žižkově, kterou si Seznam pronajímá od O2. Vedle toho provozuje od roku 2015 vlastní datacentrum Kokura v Horních Počernicích a nadále bude využívat pronajaté centrum od O2 Ósaka ve Stodůlkách. Ve finále bude Seznam používat Nagoju, Kokuru a Ósaku.

Seznam ve svých datových centrech potupně nahrazuje servery od externích dodavatelů zařízeními, které si sám staví. „Problémy s čipy a dalšími komponenty z doby během covidu a bezprostředně po něm se částečně vyřešily, i když stále je potřeba na některé součásti čekat. Objednáváme je proto více dopředu,“ dodal Pečínka.

Seznam.cz, který provozuje stejnojmenný vyhledávač, zpravodajský server Seznam Zprávy, Televizi Seznam, službu Mapy.cz nebo Sbazar a Sreality, předloni zvýšil zisk před zdaněním o 22 procent na 1,96 miliardy korun. Tržby se proti roku 2020 zvedly o 13,3 procenta na 5,6 miliardy korun.

TZ

Související články

Leave a Comment