Seagate dodává 30TB pevné disky s technologií HAMR

Seagate 30TB pevné disky s technologií HAMR

Společnost Seagate Technology dodává 30TB pevné disky založené na technologii magnetického záznamu s tepelnou podporou (HAMR) a očekává se, že do konce března se naplno rozběhne výroba.

Platforma Mozaic 3+ nabídne plošnou hustotu více než 3 terabajty (TB) na plotnu, což společnosti Seagate umožní v tomto čtvrtletí dodávat produkty s kapacitou 30 TB ve své rodině pevných disků Exos.

„Zasíláme jednotky a očekáváme, že do tohoto čtvrtletí získáme kvalifikované hlavní zákazníky,” řekl BS Teh, obchodní ředitel společnosti Seagate Technologies. „A doufáme, že jich do konce roku pošleme až milion.”

Technologie Mozaic HAMR využívá médium, které lze magnetizovat v mnohem menších doménách než konvenční vertikální záznamová média, ale které se musí zahřívat, aby se stalo zapisovatelným. To znamená, že společnost Seagate musela vyvinout čtecí a zapisovací hlavy HDD s malými lasery, které dokážou zahřívat plotnu přesně tam, kde mají být bity zapsány.

Teh uvedl, že nové disky mají dvojnásobnou kapacitu než úložné systémy využívající konvenční 16TB disky s kolmým magnetickým záznamem (PMR) a tato kapacita se může během příštích čtyř let opět zdvojnásobit. Společnost plánuje v příštích několika letech 4TB plotny, 5 TB přijde krátce poté a 6 TB bude mimo aktuální plán.

Nové disky používají zhruba stejné materiálové komponenty jako stávající PMR disky, takže celkové náklady a ekologická stopa na TB úložiště budou nižší. Nové disky spotřebují o 40 procent méně energie na TB a obsahují o 55 procent méně uhlíku než 16TB PMR disky.

Nové pohony vyžadují média s mnohem menšími magnetickými zrny, v železo-platinové supermřížkové struktuře, což zvyšuje magnetickou koercitivitu média. Protože médium HAMR vyžaduje zahřívání, vyvinula společnost Seagate nanofotonický laser, který vytváří na povrchu nekonečně malou tepelnou skvrnu, aby mohl spolehlivě zapisovat data.

Celé to řídí řídicí systém vyvinutý společností Seagate na 12nm technologickém čipu.

Seagate slibuje disky HAMR již několik let a v roce 2018 ukázal prototyp 16TB, ale toto je poprvé, co se tato technologie dostala na trh. Teh řekl, že výroba HAMR se ukázala jako náročná, ale zpoždění ve skutečnosti spíše souvisí s vývojem stávající technologie HDD.

„Stávající technologie pokračovala lépe, než jsme plánovali,” řekl.

Dalším faktorem bylo, že poptávka po kapacitě pevných disků v posledních několika letech skutečně klesla, ale očekává se, že nyní poroste, když se začnou zavádět aplikace AI. Kapacitní požadavky školení AI jsou dobře známé, ale očekává se, že systémy AI inference posunou poptávku na ještě větší úložiště, řekl.

„Seagate je jediným výrobcem pevných disků na světě se schopností dosáhnout plošné hustoty 3 TB na plotnu a 5 TB na obzoru,“ řekl Dave Mosley, generální ředitel společnosti Seagate. „Vzhledem k tomu, že případy použití umělé inteligence kladou důraz na nezpracované datové soubory, bude muset více společností ukládat všechna data, která mohou. Aby bylo možné pojmout výsledné množství dat, záleží na plošné hustotě více než kdy jindy.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Seagate

Související články

Leave a Comment