Saúdskoarabská univerzita KAUST využívá HPE Cray pro 100 petaflops superpočítač Shaheen III

KAUST Shaheen II

Saúdskoarabská univerzita, Univerzita vědy a technologie krále Abdulláha (KAUST), si vybrala HPE pro stavbu svého dalšího superpočítače Shaheen III.

Nový 25skříňový systém HPE Cray EX4000 bude vybaven více než 2 800 GPU Nvidia Grace Hopper a očekává se, že poskytne výkon 100 petaflopů.

Bude zahrnovat síťové kabely HPE Slingshot, další generaci procesorů AMD Epyc, známé jako Genoa, a úložný systém Cray ClusterStor E1000.

KAUST & HPE uvedli, že Shaheen III má být 20krát rychlejší než stávající systém KAUST a bude údajně nejvýkonnějším superpočítačem na Středním východě. Shaheen III bude plně funkční v roce 2023.

„V HPE je naším cílem posouvat způsob, jakým lidé žijí a pracují, a je nám ctí pomoci nastartovat vizi Saúdské Arábie 2030 pro novou éru inovací tím, že posílíme KAUST o nejmodernější superpočítač,“ řekl Antonio Neri, prezident a generální ředitel společnosti Hewlett Packard Enterprise. “Shaheen III výrazně urychlí výzkum na KAUST tím, že použije špičkové superpočítače a schopnosti umělé inteligence na úrovni ke zvýšení přesnosti analýz a řešení složitých vědeckých otázek.”

„Nový systém HPE Cray EX nám umožní provádět výzkum ve větším měřítku, což povede k významnému vědeckému, ekonomickému a sociálnímu pokroku,“ řekl Dr. Tony F. Chan, prezident KAUST. „V souladu s vizí 2030 se snažíme uspokojit stále rostoucí požadavky naší aktivní a na řešení zaměřené fakulty a také externích partnerů na rychlejší a efektivnější výpočetní zdroje. Superpočítačové zdroje KAUST využívá více než polovina naší fakulty, studenti, postdoktorandi a výzkumní pracovníci a výzkumníci z více než 20 externích organizací v Království.“

První superpočítač KAUST, Shaheen I, byl uveden na trh v roce 2009, následovaný Shaheen II v roce 2015, superpočítačem založeném na Cray XC40 s výkonem 5,54 petaflopů. V roce 2019 univerzita oznámila plány na nasazení superpočítače Cray CS-Storm 500NX.

Pokud by byl spuštěn dnes, výkon 100 petaflopů by umístil Shaheen III na čtvrté místo v žebříčku Top500 nejvýkonnějších superpočítačů; před systémem Sierra amerického DoE a za jeho strojem Summit.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment