Safaricom nasadí prefabrikované datové centrum v Etiopii

Safaricom staff in the new facility

Safaricom nasazuje nové prefabrikované datové centrum v etiopském hlavním městě Addis Abebě, protože telekomunikační společnost začíná v zemi zahajovat provoz.

Anwar Soussa, výkonný ředitel Safaricom Ethiopia, koncem minulého měsíce uvedl, že první datové centrum společnosti dorazilo do Addis a společnost pracuje na zavedení své sítě.

„V tak monumentální době, kdy budujeme naši síť, jsme odhodláni přinést do Etiopie nejlepší telekomunikační technologie. Investovali jsme 100 milionů USD do našeho prvního datového centra v Addis,“ uvedla společnost v příspěvku na LinkedIn.

Přestože společnost nesdílela podrobnosti týkající se specifikací, Pedro Rabacal, technologický ředitel společnosti Safaricom Ethiopia, řekl, že zařízení „začalo v Číně“ a bylo tam stavěno několik týdnů, než bylo doručeno do hlavního města lodí.

Dodal, že společnost investuje v zemi v roce 2022 přibližně 300 milionů dolarů a s růstem sítě budou zaváděna další datová centra.

„Potřebujeme několik datových center po celé Etiopii, abychom byli schopni pokrýt celé území,” řekl. „Nejprve se rozšíříme do Adama, pak Dira Dawa a pak dál.”

Etiopie končí telekomunikační monopol

Nasazení přichází v době, kdy Safaricom zamýšlí spustit v zemi reklamní služby a stát se druhým etiopským telekomunikačním operátorem.

Až do loňského roku měl v tomto sektoru monopol státní Ethio Telecom. V květnu 2021 však konsorcium vedeném keňským Safaricomem, Vodafonem a japonským Sumitomo získalo v zemi licenci na provoz.

Konsorcium, které zahrnovalo rozvojovou finanční agenturu CDC Group, zaplatilo za licenci 850 milionů dolarů a plánuje investovat více než 8 miliard dolarů do digitální infrastruktury země. Telco oficiálně spustí služby v následujících měsících.

MTN se také ucházela o získání provozní licence, ale prohrála s nabídkou konsorcia. Vláda se také snaží prodat podíl v Ethio Telecom, přičemž Orange má o nabídku údajně zájem. Uvažovalo také o vydání licence pro třetího operátora ke vstupu do země, ale plány od té doby odložilo.

Hlavní město Etiopie zažívá prudký nárůst rozvoje datových center. V květnu 2021 společnost Ethio Telecom otevřela nové modulární datové centrum vyrobené společností Huaewei v Addis Abebě. V loňském roce také společnost Raxio nasadila 3MW zařízení v ICT parku v Addis Abebě; Wingu.Africa a RedFox také rozvíjejí zařízení ve stejném parku.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment