Purdue University instalovala ve West Lafayette v Indianě svůj nový superpočítač Anvil. Systém Dell se skládá z 1000 uzlů, každý se dvěma 64jádrovými procesory AMD Epyc Milan třetí generace, a bude mít špičkový výkon 5,3 petaflops.
Uzly jsou propojeny s 100 Gbps Mellanox HDR InfiniBand a zahrnují 32 velkých paměťových uzlů, každý s 1 TB RAM, a 16 uzlů, každý se čtyřmi NVIDIA A100 Tensor Core GPU poskytující 1,5 PF výkonu s jedinou přesností pro podporu strojového učení a umělého zpravodajské aplikace. Výzkum na Anvilu bude schopen využít rozmanitou sadu technologií úložiště, ukotveného více než 10 PB paralelním souborovým systémem, posíleným o více než 3 PB flash disku.
“Vidíme Anvil jako systém, který vytváří budoucnost výpočetní techniky,” řekla Carol Song, hlavní řešitelka a ředitelka projektu pro Anvil a vedoucí výzkumná pracovnice pro Purdue Research Computing. “Očekáváme, že k němu budou mít přístup desítky tisíc výzkumníků z celé země a umožní jejich transformační výzkum. Říkáme tomu věda jako služba.“
Systém instalovaný v Purdue je testován více než 30 výzkumnými týmy a očekává se, že vstoupí do plného provozu koncem tohoto roku a bude sloužit výzkumníkům po dobu pěti let.
Výzkumníci z Purdue využijí Anvil pro projekty, jako je hypersonický výzkum pro předpovídání a řízení extrémních aerotermálních zátěží, ke kterým dochází za letu při vysokých Machových číslech; Výzkum hlubokého učení; Archeologická rekonstrukce a tvorba detailních 3D modelů městských prostorů; a kostní biomechanika ke studiu zvýšené hydratace kostí jako nové cesty ke snížení křehkosti kostí.
Purdue uvedla, že Anvil je financován grantem 22,5 milionu dolarů od National Science Foundation. Kromě vlastních výzkumníků Purdue bude superpočítač podporovat projekt Extreme Science and Engineering Discovery Environment (XSEDE) NSF; jediný virtuální systém, který vědci mohou používat ke sdílení výpočetních zdrojů a dat.
„Navrhli jsme Anvil tak, aby vyhovoval širokému průřezu výzkumné práce,“ řekl Preston Smith, výkonný ředitel výzkumné výpočetní techniky a co-PI na projektu. „Více výzkumníků než kdy předtím se spoléhá na vysoce výkonné výpočty a Anvil bude optimalizován jak pro tradiční paralelní výpočty, které řídí výzkum v oblastech, jako je dynamika tekutin a bioinformatika, tak také pro datovou vědu, umělou inteligenci a aplikace strojového učení. “
Zdroj: datacenterdynamics.com