Plovoucí datové centrum

Nautilus proof of concept illustration

Datové centrum Nautilus obdrželo povolení postavit v Limerick Docks v Irsku plovoucí platformu poté, co místní podniky stáhly své námitky. Plovoucí platforma, která vyjde na 35 milionů EUR, byla navržena tak, aby se šetřila energie pro chlazení díky využití vody v přístavu. Tento projekt blokovala skupina uživatelů Limerick Port, která namítala, že přístav by měl být vyhrazen pouze pro přepravu. Nyní však své námitky stáhla a projekt dostal zelenou.

Provoz datového centra Nautilus byl zahájen v roce 2015, přičemž v plánu bylo postavit plovoucí datové centrum, které bude napájeno přímořskou vodní elektrárnou a chlazeno prostřednictvím říční nebo mořské vody. První prototyp byl postaven na člunu na loděnici Mare Island v Sanfranciském zálivu. V roce 2017 obdržel Nautilus investici ve výši 10 milionů USD od singapurské společnosti Keppel Data Centres a od té doby rozšířil své zaměření možnosti chlazení prostřednictvím říční nebo mořské vody.

Počátkem září společnost Keppel Data Centers oznámila plán na výstavbu flotily modulů Nautilus u pobřeží Singapuru, kde jsou pozemky velmi drahé. Rovněž plánuje datové centrum v nepoužívané továrně na pobřeží v Alamedě v Kalifornii a také staví člun, který by měl být odvezen do Stocktonu v Kalifornii.

„Všechna velká města s přístupem k moři nebo velké řece mají přístavy s volnou kapacitou,“ říká generální ředitel Nautilus James Connaughton. „Po celém světě je to nejlevnější nemovitost, navíc oblasti s doky jsou již vybaveny různými zařízeními. Naší výzvou v Nautilu není to kam můžeme jít, ale to kam chceme jít.“

V Alamedě čelil Nautilus oponentům, kteří tvrdili, že používání mořské vody pro chlazení ovlivní místní faunu. Connaughton to vyvrací: „Rozdíl teplot (delta-T) je menší než čtyři stupně, což je pod hodnotou udávanou nejpřísnějším standardem na světě. Teplota okolní vody v přístavu využívaná pro chlazení se zvedne o méně než jednu desetinu stupně.“

Očekává se, že projekt Limerick vytvoří 24 stálých pracovních míst a během fáze výstavby bude zaměstnávat celkem 100 lidí.

Zdroj: DCD

Související články

Leave a Comment