Nvidia plánuje uvést vlastní CPU na bázi Arm pro datová centra

Nvidia Arm CPU Grace

Očekává se, že Grace, serverový produkt pro datová centra navržený speciálně pro neurální sítě, bude mezi produkty Nvidia k dispozici od roku 2023.

Čip pojmenovaný po Grace Hopper přichází uprostřed pokusu Nvidie získat Arm za 40 miliard dolarů.

“Špičková umělá inteligence a datová věda posouvají dnešní počítačovou architekturu za její hranice – zpracovává nepředstavitelné množství dat,” řekl Jensen Huang, generální ředitel a zakladatel společnosti Nvidia. „S využitím licence Arm IP navrhla Nvidia Grace jako CPU speciálně pro AI a HPC. Ve spojení s GPU a DPU nám Grace poskytuje třetí základní technologii pro výpočetní techniku ​​a schopnost přepracovat datové centrum pro pokrok AI. Nvidia je nyní společnost se třemi čipy.”

Společnost uvedla, že očekává, že kombinace procesorů Grace a Nvidia GPU bude 10x rychlejší než současný systém DGX, který využívá GPU a AMD CPU (samozřejmě, že procesory AMD budou do roku 2023 také rychlejší).

Zdá se, že Nvidia bude prodávat Grace pouze v kombinaci se svými GPU, těsně spojující dva typy čipů. CPU a GPU budou propojeny NVLink 4 s kumulativní šířkou pásma alespoň >900 GB/s.

Podrobnosti o specifickém designu a výkonu Grace dosud nebyly zveřejněny, přičemž společnost uvedla, že bude používat budoucí generaci procesorových jader Arm’s Neoverse.

Švýcarské národní superpočítačové centrum (CSCS) a národní laboratoř Los Alamos amerického ministerstva energetiky plánují v roce 2023 vybudovat superpočítače s CPU Grace.

Oba systémy postaví HPE Cray. Očekává se, že superpočítač Alps v CSCS bude mít 20 exaflops výkonu AI (nikoli Linpack), což z něj udělá nejrychlejší superpočítač zaměřený na AI na světě.

O systému Los Alamos je zveřejněno méně podrobností, kromě toho, že bude „vůdčí třídou“.

„Díky inovativní rovnováze šířky pásma a kapacity paměti tento systém nové generace utvoří výpočetní strategii naší instituce,“ řekl Thom Mason, ředitel národní laboratoře v Los Alamos. “Díky novému procesoru Grace od společnosti Nvidia budeme schopni poskytovat pokročilý vědecký výzkum pomocí vysoce věrných 3D simulací a analytiky s datovými sadami, které jsou větší, než bylo dříve možné.”

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

2 Thoughts to “Nvidia plánuje uvést vlastní CPU na bázi Arm pro datová centra”

  1. […] Výkonnostní benchmarky nebyly zveřejněny, ale čínská státní tisková agentura Xinhua uvedla, že překonává Tianhe-2 (TH-2). Akcelerátory nebyly zmíněny, jen CPU. […]

  2. […] Výkonnostní benchmarky nebyly zveřejněny, ale čínská státní tisková agentura Xinhua uvedla, že překonává Tianhe-2 (TH-2). Akcelerátory nebyly zmíněny, jen CPU. […]

Leave a Comment