Microsoft a Wiwynn spolupracují na testování dvoufázového ponorného chlazení v produkčním nasazení

Microsoft Wiwynn two-phase immersion cooling

Společnost Microsoft testuje nasazení serverů chlazených ponorem v datovém centru v Quincy ve Washingtonu.

Dvoufázový chladicí systém byl vyvinut ve spolupráci s tchajwanským výrobcem serverů Wiwynn. Systém využívá technicky připravenou kapalinu od společnosti 3M, která má bod varu 122 stupňů Fahrenheita, o 90 stupňů nižší než voda.

Kapalina se mění na páru a stoupá, aby se setkala s ochlazeným kondenzátorem ve víku nádrže, kde se změní zpět na kapalinu a spadne zpět na ponořené servery. Chladicí spirály jsou připojeny k samostatnému systému uzavřené smyčky, který využívá kapalinu k přenosu tepla z nádrže do suchého chladiče mimo nádobu nádrže.

„Jsme prvním poskytovatelem cloudu, který provozuje dvoufázové ponoření ve výrobním prostředí,“ řekl Husam Alissa, hlavní hardwarový inženýr týmu Microsoftu pro pokročilý vývoj datových center.

Microsoft se zdá být prvním západním poskytovatelem cloudu, ale Alibaba začal testovat ponorné chladicí systémy v roce 2017.

Ve videu OCP z roku 2019 vedoucí inženýr Yangfan Zhong uvedl, že společnost za poslední rok spustila rozsáhlé nasazení a očekává, že do roku 2021 vybuduje druhé ponorné chladicí datové centrum s 20 000 servery. Kromě poskytovatelů cloudu existuje také mnoho společností zkoumajících nebo nabízejících jednofázové nebo dvoufázové ponorné chlazení, mezi nimi GRC, Iceotope, Asperitas a Submer; někteří používají tekutinu 3M, jiní levnější věci a někteří speciální kapaliny.

Myšlenka sahá až do nejranějších dnů výpočetní techniky, kdy byly některé z prvních superpočítačů ponořeny do různých tekutin, ale upadly v nemilost, když se v té době ukázalo jako dostatečné chlazení vzduchem.

Společnosti se však obrátily zpět k ponornému chlazení, protože hustota čipů a spotřeba energie rostly. “Vzduchové chlazení nestačí,” uvedl Christian Belady, významný inženýr a viceprezident skupiny pro pokročilý vývoj datových center společnosti Microsoft. “To nás vede k ponornému chlazení, kde můžeme přímo vařit z povrchů čipu.”

Spolu s nezveřejněnými průmyslovými partnery bude Microsoft studovat, jak provozovat nádrže způsoby, které snižují ztráty tekutin.

V příspěvku na blogu, který oznamuje projekt, společnost Microsoft uvádí, že „několik technologických společností, včetně společnosti Microsoft, [také] experimentuje s technologií studených desek“.

Díky svému systému ponoření společnost Microsoft doufá, že uvidí stejná vylepšení spolehlivosti hardwaru, jaká viděla v testu Project Natick, který uložil datové centrum do moře.

Microsoft plánuje testovat jednu nádrž několik příštích měsíců.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment