Norská vláda nasadí superpočítač HPE Cray v dole Lefdal

Lefdal Mine Datacenter

Norsko získalo národní superpočítač v hodnotě 225 milionů NOK (21 milionů USD), aby pomohlo podpořit výzkum a inovace v oblasti umělé inteligence v zemi. Systém bude umístěn v přestavěném dole.

Výběrové řízení, které bylo dokončeno v květnu, bylo zadáno společnosti Hewlett-Packard Norway AS.

Systém má být instalován ve druhém čtvrtletí roku 2025 a bude umístěn v datovém centru dolu Lefdal (LMD) v norském Nordfjordeidu – starém olivínovém dole, který byl v roce 2017 přeměněn na datové centrum. Systém HPE Cray Supercomputing EX bude poskytovat celkem 304 grafických procesorů Nvidia GH200, což z něj činí nejvýkonnější superpočítač, jaký kdy byl v Norsku nasazen.

Systém bude také prvním národním superpočítačem, který bude umístěn v datovém centru. Po uvedení do provozu bude spotřebovávat o 30 procent méně energie než jeho předchůdce Sigma2. Do systému bude čerpána studená voda z nedalekého fjordu, aby se ochladila, zatímco ohřátá vratná voda bude znovu využita místními podniky.

Norské národní superpočítače, které pořizuje a provozuje státní společnost Sigma AS. Jejich služby jsou provozovány ve spolupráci s univerzitami v Bergenu, Oslu, Tromsø a NTNU pod názvem Norwegian Research Infrastructure Services.

Systém bude k dispozici výzkumným pracovníkům v celém Norsku a očekává se, že bude mít dostatek výkonu a kapacity, aby uspokojil výpočetní potřeby země v příštích pěti letech.

„Je klíčové, abychom nyní investovali do výpočetního výkonu a technologií umělé inteligence, a zajistili tak, že norský výzkum nebude v nadcházejících letech zaostávat,“ řekl Gunnar Bøe, výkonný ředitel společnosti Sigma2. „Naše akvizice nového systému od HPE představuje dobrý krok správným směrem, ale je zapotřebí mnohem více. Přístup k pokročilým technologiím, jako je tato, a specializovaná kompetence k jejich používání budou mít zásadní význam pro digitální transformaci v několika odvětvích.“

LMD, které bylo poprvé oznámeno v roce 2015 a otevřeno v roce 2017, je potenciálně největším evropským datovým centrem s podlahovou plochou až 120 000 metrů čtverečních v 75 podzemních halách – naprostá většina kaveren však zůstává prázdná.

V dubnu 2023 přidala společnost Lefdal do svého podzemního kampusu datového centra výkonovou kapacitu 60 MW a přidala připojení k regionální napájecí síti 132 kV, která zvýšila dostupný výkon datového centra z 20 MW na 80 MW.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Lefdal Mine Datacenter

Související články

Leave a Comment