Konsorcium Q-Exa vedené společností IQM uvádí na trh první hybridní kvantový počítač v Německu

Leibniz Supercomputing Centre

Konsorcium vedené společností IQM Quantum Computers integrovalo 20qubitový kvantový počítač do superpočítače SuperMUC-NG v Leibnizově superpočítačovém centru (LRZ) v Německu.

Systém byl nasazen ve spolupráci s LRZ a konsorciem Q-Exa, jehož součástí jsou také společnosti Eviden a HQS Quantum Simulation. Jedná se o první hybridní kvantový počítač, který byl uveden na trh v Německu.

Přístroj SuperMUC-NG, který byl spuštěn v září 2018, dosahuje výkonu 26,9 petaflops a používají jej výzkumní pracovníci v oblasti fyziky, chemie, věd o živé přírodě, geografie, výzkumu klimatu a inženýrství.

SuperMUC-NG se při svém prvním uvedení na trh umístil na osmém místě v pololetním žebříčku Top500 nejrychlejších superpočítačů světa, ale v posledním vydání žebříčku klesl na 50. místo.

Superpočítač byl integrován s 20qubitovou kvantovou procesorovou jednotkou od společnosti IQM, která je založena na technologii supravodivých obvodů, přičemž se očekává, že hybridní systém bude v blízké budoucnosti k dispozici vybrané skupině výzkumníků.

„Přinést kvantově akcelerované superpočítače výzkumníkům jako mocný nástroj pro jejich práci je velmi uspokojivé,“ řekla Laura Schulz, vedoucí kvantových počítačů a technologií v LRZ.

„Q-Exa ukazuje, jak můžeme ve spolupráci se silnými partnery sloučit technologii, která mění paradigmata, jako je kvantová technologie, do naší stávající výpočetní infrastruktury, aby naši uživatelé získali to nejlepší z obou světů: čistou inovaci a stabilitu, robustnost a těžce vydobytý pokrok v oblasti HPC.“

Konsorcium Q-Exa, které bylo založeno v roce 2022, se zrodilo z projektu „Quantum Computer Extension for Exascale HPC“, což je iniciativa financovaná vládou, která získala 40 milionů eur (43 milionů USD) od německého Spolkového ministerstva školství a výzkumu (BMBF).

Cílem projektu bylo připojit kvantové procesorové jednotky založené na supravodivých obvodech k superpočítači a vyvinout rozhraní a řídicí nástroje pro podporu této technologie.

V březnu 2024 společnost IQM spustila IQM Resonance, kvantovou cloudovou službu, která poskytuje přístup ke svým kvantovým strojům a systémům a umožňuje vývojářům a vědcům plánovat, vyvíjet, testovat a porovnávat jejich kvantové algoritmy.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Leibniz Supercomputing Centre

Související články

Leave a Comment