NetApp nadále upevňuje svou silnou pozici na trhu storage

Jan Jiskra, General Manager CZ, NetApp

NetApp je předním světovým poskytovatelem softwaru, systémů a služeb v oblasti storage systémů, správy dat a jejich ukládání. Nedávno představila své novinky v portfoliu služeb a softwaru.

Novinky společnost NetApp přináší do své řady All Flash FAS a na trh uvedla rovněž svůj nový operační systém Ontap 9. Dokončila také akvizici společnosti SolidFire. Všechny tyto novinky pak prezentovala zákazníkům a partnerům během zákaznické konference NetApp Directions, která se konala 26. října 2017 v Praze.

Konference NetApp Directions je pravidelná akce, která je určena nejen pro zákazníky a partnery společnosti NetApp, ale i pro další ICT architekty a specialisty z předních společností v regionu. Prezentovány a diskutovány s odborníky NetApp zde byly novinky, příležitosti a trendy v oblasti storage technologií.

Samozřejmě společnost prezentovala kromě vizí do budoucna i realitu, která spočívá v orientaci na SSD technologie ve storage systémech. Ve své řadě All Flash FAS (AFF) polí představil NetApp novinky, které zlevňují náklady na flash pro využití v běžných datacentrech a dramaticky snižují nároky na kapacitu a prostor v datovém centru.

Díky nové, ještě efektivnější technologii tak mají zákazníci společnosti NetApp možnost získat vyšší kapacitu a výkon v podobě flashových polí za cenu srovnatelnou s rotačními disky. Firma rovněž rozšířila do dalších 20 zemí v Asii a Evropě svou 3X Performance Guarantee, tedy záruku na ztrojnásobení výkonu v případě přechodu z diskových na NetApp all-flash systémy. Garanci rozšířila rovněž na některé All Flash FlexPod modely.

„Trh s flash technologiemi se rozvíjí nesmírně rychle,“ konstatuje Jan Jiskra, Country Manager pro Českou republiku a Slovensko ve společnosti NetApp. „Výkon flash disků byl vždy dramaticky vyšší v porovnání s rotačními, ale teprve pokročilý management a snížení ceny flash technologií jsou faktory, které přispívají k jejich masovému nasazení.“

Společnost rovněž uvedla na trh operační systém NetApp Ontap 9. Software pro správu podnikových dat, který v sobě snoubí jednoduchost a flexibilitu, stejně jako mocné nástroje a vysokou efektivitu. Díky softwaru Ontap 9 mohou podniky rychle skloubit to nejlepší ze stávajících i nastupujících technologií včetně flash, cloudu a softwarově definovaných architektur. Vznikají tak řešení, která kombinují ukládání dat on-premise a v cloudu, což je v souladu s vizí společnosti NetApp, označovanou termínem Data Fabric.

Software Ontap 9 je plně optimalizovaný i pro flash a umožňuje lépe využívat výkon i kapacitu. V rámci tohoto oznámení se NetApp stal vůbec prvním poskytovatelem all-flash polí, který nabízí zákazníkům 15TB SSD disky, s kapacitou o 50 % větší v porovnání s běžnými harddisky. Součástí uvedení nového operačního systému bylo i spuštění takzvaného programu 3-4-5 FlashAdvantage, který garantuje čtyřnásobnou efektivitu a umožní bezrizikový přechod na flash technologii.

Velkou zprávou pro všechny zúčastněné bylo rovněž dokončení akvizice společnosti SolidFire, jejíž technologie kombinuje výkon a ekonomičnost all-flash úložišť s webscale architekturou, která zásadním způsobem zjednodušuje provoz datacenter a umožňuje rychlé nasazení nových aplikací.

Zákazníci tak nyní mají přístup k nejširšímu portfoliu all-flash řešení na celém trhu a mohou si tak vybrat z technologií, které budou splňovat jejich nároky na rychlost, škálovatelnost a datové služby. „Technologie SolidFire přináší do světa all flash infrastruktury úplně nové možnosti díky schopnosti garantovat kvalitu služby z hlediska výkonu. To je vlastnost, která je nesmírně důležitá pro poskytovatele cloudových služeb stejně tak jako pro zajištění výkonu kritických aplikací v on-premise datových centrech. To je skvělá zpráva také pro české zákazníky,“ říká Jan Jiskra. Všechny produkty SolidFire jsou součástí strategie Data Fabric, umožňující spravovat kapacity napříč zdroji tvořenými technologiemi flash i rotačních disků stejně tak jako zdroji v cloudu.

Do konce roku pak čekala společnost NetApp ještě jedna velká událost. Ve dnech 14.–17. listopadu pořádala v Berlíně akci NetApp Insight, na níž se návštěvníci dozvěděli, jak čelit výzvám nové, digitální éry, a připojit se k tisícům IT odborníkům na celosvětové technologické konferenci. NetApp Insight je každoroční odborná konference NetApp pro profesionály, kteří se věnují ukládání a správě dat. Účastníci si mohli vybírat z více než 300 přednášek či seminářů, získat zdarma NetApp certifikáty a vidět na vlastní oči úžasné nové technologie.

Jan Jiskra nám odpověděl i na několik otázek.

Co považujete za největší pokrok v NetApp v poslední době?

Zcela určitě jsou to dvě zásadní věci. Jsme první firmou, která se věnuje nasazení velkokapacitních flash komponent do našich storage systémů, konkrétně jde o nasazení 15TB disků, které z hlediska TCO přinášejí uživatelům jednoznačné výhody. Ve srovnání s diskovými poli s rotujícími disky můžeme nabídnout mnohem vyšší rychlost zápisu i čtení a tím pádem dochází k obrovskému nárůstu výkonu našich úložných systémů. Dalším velkým přínosem je pak nový systém Ontap 9, který byl uveden na trh v září tohoto roku na konferenci v Las Vegas a já jsem rád, že jej můžeme prezentovat spolu s jeho výhodami tady, v Praze.

Při své prezentaci jste hovořil o datových službách budoucnosti.

Přesně tak. 15TB disky SSD přinášejí mohutný nárůst kapacity i výkonu a v dlouhodobém pohledu nákladů na provoz, TCO, dosahujeme velmi zajímavého nárůstu úspor pro zákazníka.

A přínos Ontap 9?

Ten spočívá především v tom, že jde o univerzální platformu, běžící na generickém hardwaru, na serverech, v cloudu, je možné ho používat v cloudových prostředích, jako je třeba Microsoft Azure nebo AWS. S jeho pomocí lze nejen provozovat důležité aplikace, ale snadno provádět i zálohování. Přitom dokáže obsloužit jak magnetické disky i disky SSD.

A jak jdou dohromady flash technologie se systémem Ontap 9?

Ontap 9 je právě jednotící platformou, která dokáže spolehlivě obsloužit storage systémy, postavené právě na flash technologiích. Navíc umožňuje využitím komprimace a deduplikace mnohonásobně snižovat náklady firem na ukládání velkých množství dat s tím, že data jsou přístupná vždy ve velmi krátkém čase. A opět jsme u TCO, tedy nákladů, které je nutné vynaložit na zařízení během jeho životnosti. Ontap 9 a flash technologie patří k sobě a umožňují zákazníkovi nabídnout současně výkonný systém spolu s přijatelnými náklady na jeho provoz a údržbu.

Pokud se vrátíme k flash technologiím, jaké jsou další úspory, které zákazník může očekávat, pokud tedy ještě nějaké jsou?

Samozřejmě dochází k úsporám místa i dalších nákladů. Zatímco srovnatelná kapacita storage, realizovaná pomocí točivých disků, zabrala například dva racky, nyní nám – díky použití flash technologií – stačí pouze pozice o velikosti dvou RU v rámci jedné rackové skříně pro tu samou kapacitu. Takže jde i o následné úspory energie za chlazení a již zmíněné úspory místa.

Dá se to nějak konkrétněji vyčíslit?

Pokud bych to vyjádřil, úspory místa mohou dosáhnout více než 60 % ve srovnání s generací úložišť s točivými magnetickými disky.

Nabízíte klientům ještě nějaké další výhody s příchodem flash technologií?

Samozřejmě, je to prodloužená záruční doba, po kterou garantujeme možnost výměny disků. Tato doba je sedm let. Myslím si, že to je zajímavý argument, proč jít dál s námi. Kromě toho nabízíme i řešení Data Fabric, které umožňuje dynamické přesouvání dat mezi úložišti s klasickými i SSD disky a cloudem, je tedy zcela na zákazníkovi, jaké řešení si vybere a kde chce mít svá data bezpečně uložena.

Thomas Kaiser, Regional Director Eastern Europe, Turkey, Russia & CIS pak shrnul úspěchy NetApp v poslední době: „Společnost NetApp je na trhu 25 let a je v úložných systémech na druhém místě za společností EMC. Začínají se však naplno projevovat inovace, a tak není divu, že společnost NetApp dosáhla 300% meziročního nárůstu obratu a tím patří k nejdynamičtěji se rozvíjejícím firmám na trhu storage systémů.“

-LiM

 

Související články