Microsoft, Amazon a Google provozují polovinu ze 600 světových hyperscale datových center

Google datacenter

Podle nové zprávy Synergy Research Group bylo v roce 2020 postaveno více než 100 nových hyperscale datových center, čímž se celkový počet zvýšil na téměř 600.

Výzkumná firma zjistila, že celkový počet velkých datových center provozovaných hyperscale poskytovateli se na konci roku 2020 zvýšil na 597 a od roku 2015 se více než zdvojnásobil. Synergy v roce 2018 uvedla 430 zařízení, v roce 2019 počet zařízení vzrostl na 500.

Amazon, Microsoft a Google společně představují více než polovinu všech hlavních datových center a nadále jsou významnými hnacími silami růstu. Amazon a Google otevřeli nejvíce nových datových center za posledních dvanáct měsíců, což představuje polovinu přírůstků v roce 2020. Synergy dodala, že společnosti Oracle, Microsoft, Alibaba a Facebook byly v loňském roce také aktivní.

„V posledních osmi čtvrtletích bylo otevřeno 111 nových hyperscale datových center, přičemž 52 z nich bylo spuštěno v roce 2020, přestože Covid-19 způsobil několik logistických problémů,“ řekl John Dinsdale, hlavní analytik Synergy Research Group. “To svědčí o pokračujícím silném růstu digitálních služeb, které tyto investice pohánějí – zejména cloud computing, SaaS, elektronický obchod, hry a video služby.”

USA vedou v počtu hyperscale zařízení a přicházejí stovky dalších

Stejně jako předchozí řadu let zůstávají USA hlavním domovem hyperscale zařízení, což představuje 39 procent zařízení a rovná se dalším osmi zemím dohromady. V Číně sídlí 10 procent světových hyperscale zařízení, následují Japonsko, Německo, Velká Británie, Austrálie, Kanada, Indie a Singapur.

Výzkum je založen na analýze stopy datových center 20 předních světových společností poskytujících cloudové a internetové služby. Synergy zjistila, že společnosti Amazon, Microsoft, Google a IBM mají 60 a více míst s datovými centry v Severní Americe, APAC, EMEA a Latinské Americe, přičemž Oracle a Alibaba mají také globální dosah. Mnoho společností ve studii se zaměřuje především na USA (Apple, Facebook, Twitter, eBay) nebo v Čínu (Tencent, Baidu, JD.com).

Společnost Synergy uvádí, že více než 70 procent všech datových center je umístěno v zařízeních, která jsou pronajata od operátorů datových center nebo jsou vlastněna partnery hyperscale operátorů. Nedávná zpráva od North American Data Center zjistila, že v USA bylo v roce 2020 pronajato téměř 700 MW, přičemž největším hnacím motorem byla společnost Microsoft.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment