Německá streamovací služba Zattoo plánuje přesunout servery do větrné turbíny

WestfalenWind datacenter

Německá televizní streamovací služba Zattoo oznámila plány na přemístění svých dat do větrné turbíny.

Společnost Zattoo uzavřela partnerství s německým provozovatelem větrných turbín WestfalenWind, aby otestovala, zda bude schopna nabídnout konzistentní streamovací služby přímo z větrné turbíny v rámci iniciativy WindCores v německém Paderbornu.

“Myšlenka přiblížit výpočetní kapacitu k výrobě čisté energie a tím využít nevyužitý prostor je tak jednoduchá a zřejmá, a z našeho pohledu projekt, který se snad uchytí. Chceme se trvale stát udržitelnou společností a povzbuzovat ostatní, aby se připojili,“ říká Stefan Lietsch, technologický ředitel společnosti Zattoo.

Zattoo tvrdí, že je jedním z největších poskytovatelů televizního vysílání v Evropě a poskytuje více než 80 milionů hodin video obsahu měsíčně třem milionům uživatelů v Německu, Rakousku a Švýcarsku. Společnost říká, že to odpovídá více než pěti milionům gigabajtů dat a milionu kilowatthodin elektřiny ročně.

Spíše než posílat energii z turbíny do zařízení nebo kupovat energetické kredity, streamovací služba přemisťuje své servery dovnitř samotné větrné turbíny. Společnost začala přesouvat své servery na větrnou turbínu WestfalenWIND na konci roku 2020 jako součást počáteční testovací fáze. Společnost začala dodávat obsah prostřednictvím datového centra z turbíny a pokud budou splněna očekávání aktuální testovací fáze, plánuje společnost Zattoo učinit z větrné turbíny hlavní umístění pro datového centra.

Zatímco se vítr stává stále populárnější metodou pro datová centra, aby splnila své uhlíkově neutrální cíle, zřídka jsou tak přímo spojeni s datovým centrem. Projekt WindCores společnosti WestfalenWind, který byl poprvé oznámen v roce 2018, byl vyvinut spolu s univerzitou v Paderbornu.

Každá větrná turbína je 13 metrů široká a 150 metrů vysoká a vejdou se do ní čtyři protipožární IT bezpečnostní skříně, v nichž jsou umístěny serverové stojany 62U. Zatímco drtivá většina energie pochází ze samotných turbín, zařízení je připojeno k nezávislým poskytovatelům elektřiny, aby byla zajištěna redundance a nepřetržitý provoz během období slabého větru (nebo extrémně silného větru, když jsou turbíny odstaveny).

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment