MF plánuje pronájem datového centra pro kosmickou agenturu EU

datové centrum MF ČR

Ministerstvo financí plánuje za 77 milionů korun pronajmout na čtyři roky datové centrum pro Agenturu Evropské unie pro kosmický program (EUSPA). Zajištění datového centra je součástí dohody o tom, že kosmická agentura sídlí v Česku. Materiál dostane ve středu pro informaci vláda.

Ministerstvo financí na svých internetových stránkách uvedlo, že zakázku na zajištění datového centra přímo zadá státnímu podniku Státní pokladna Centrum sdílených služeb. Dojde tím k naplnění hostitelské smlouvy mezi Českem a EUSPA i následných memorand o spolupráci.

EUSPA se přestěhovala do Prahy z Bruselu 6. září 2012 ještě pod názvem Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA). Agentura sdružuje mimo jiné řízení provozu kosmických programů EU, včetně dosavadních satelitních a navigačních projektů, jako jsou evropský globální satelitní systém Galileo, program Copernicus pro pozorování Země, evropský systém pro pokrytí geostacionární navigací EGNOS či GOVSATCOM pro družicovou komunikaci EU ve státní správě. Stávající programy v budoucnu doplní program bezpečného družicového spojení IRIS2.

Kosmická agentura v současnosti sídlí v pražských Holešovicích, sídlo už ale kapacitně nestačí. Letos v únoru proto zástupci vlády a EUSPA podepsali memorandum, na základě kterého by se agentura měla v roce 2025 přestěhovat do zatím nedokončeného objektu Nová Palmovka.

TZ

Foto: Shutterstock

Související články

Leave a Comment