Japonsko, USA a Austrálie zajistí podmořský kabel Mikronésii

kabel moře

Japonsko se připojí k infrastrukturnímu projektu Spojených států a Austrálie, které plánují propojit ostrovní národy východní Mikronésie podmořským kabelem v délce 2250 kilometrů. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na prohlášení japonského ministerstva zahraničí. Země se projektem, který má být dokončený v roce 2025, patrně snaží čelit narůstajícímu čínskému vlivu na tichomořských ostrovech, píše AP.

Projekt za 95 milionů dolarů (přes dvě miliardy korun) má podle japonského ministerstva zahraničí propojit Kiribati, Mikronésii a Nauru se stávající základnou na mikronéském ostrově Pohnpei. Podle ředitele japonského úřadu pro mezinárodní spolupráci má kabel propojit v těchto třech zemích na 100.000 tamních obyvatel.

„Bezpečné a odolné digitální propojení nebylo nikdy důležitější. Spojené státy těší, že mohou být součástí tohoto projektu, který naše regiony sbližuje,“ uvedl Matthew Murray z úřadu pro východní Asii a Pacifik amerického ministerstva zahraničí.

Společně s Indií jsou země, které se do projektu zapojily, součástí aliance Quad, jejíž představitelé se setkali na okraj nedávného summitu skupiny hospodářsky vyspělých zemí G7 v japonské Hirošimě. Podmořské kabely při té příležitosti označili za kritickou součást komunikační infrastruktury a základ internetového propojení.

Japonská společnost NEC, která projekt vyhotoví, uvedla, že kabel zajistí vysokorychlostní, kvalitní a bezpečnější komunikaci pro obyvatele, firmy a vlády v oblasti.

TZ

Foto: Shutterstock

Související články

Leave a Comment