Investice do datových center v Evropě porostou

Evropský trh datových center

Podle průzkumu zadaného společností DLA Piper by celková výše investic do infrastruktury datových center v Evropě mohla během příštích 24 měsíců vzrůst až o 29 %. Evropský trh datových center v posledních letech rychle roste, a to zejména díky společnostem Amazon, Google a Microsoft, které významně rozšiřují působnost na tomto trhu. To se týká především Irska a Norska, kde významně vzrostl počet datových center také rozšiřování existujících datových center v Londýně, Amsterodamu a Frankfurtu.

Vzhledem k očekávanému nárůstu dat ve spojení se zaváděním 5G a Internetu věcí očekávají investoři v příštích dvou letech nárůst investic v datových centrech v rozsahu 10 % až 29 %. Podle zprávy vypracované společností Acuris došlo významnému nárůstu investic již první polovině roku 2019, kdy bylo do datových center investována 1 miliarda EUR. Jen pro srovnání, za celý rok 2018 bylo v Evropě do datových center investováno 1,5 miliardy EUR.

Výše investic do datových center v Evropě byla do jisté míry ovlivněna nejistotou Brexitu, přičemž 56 % respondentů považovalo negativní dopad Brexitu za „významný“. Na druhou stranu oslabení libry vůči euru znamená, že britská aktiva mohou investorům v Evropě připadat výhodná.

Ve stále více propojeném světě roste potřeba zařízení pro ukládání dat: Většina respondentů očekává zvýšení poplatků za nájemné u moderních datových center, přičemž více než třetina očekává zvýšení o deset a více procent. Největší nárůst investic do datových center očekává většina respondentů v příštích 24 měsících v Německu, dále následují Velká Británie, Nizozemí a Francie.

„Investice do evropských datových center nedávno stouply a transakční hodnoty dosáhly nového maxima,“ uvedl Martin Nelson-Jones ze společnosti DLA Piper. „Výsledky za první pololetí roku 2019 jasně naznačují, že příští rok by mohl být opět rekordní. I když to není bez rizika, datová centra jsou atraktivní pro mnoho investorů do infrastruktury.“

„Investice do datových center mohou ve srovnání s jinými typy infrastruktur představovat vyšší míru rizika, ale poptávka po big data, cloud computingu, umělé inteligenci a Internetu věcí výrazně roste,“ doplňuje Anthony Day ze společnosti DLA Piper. „Globální trendy ukazuje, že tyto technologie výrazně stimulují růst poptávky po datových a digitálních službách a tedy i po vybavení a budovách, které je umožňují.“

Zdroj: DCR

Související články

Leave a Comment