Intel odhaluje neuromorfní čip druhé generace, Loihi 2

chip Intel Loihi 2

Intel uvádí na trh nástupce svého neuromorfního čipu Loihi, který byl poprvé představen před čtyřmi lety.

Loihi 2 má přibližně desetkrát vyšší rychlost zpracování, až 15krát větší hustotu zdrojů a sedmkrát více výpočetních neuronů (až milion).

Neuromorfní výpočetní hardware se vyhýbá von Neumannově architektuře, která se nachází ve většině výpočetních systémů, a místo toho si klade za cíl napodobovat neurologické systémy pomocí výpočetních neuronů. Díky tomu se dobře hodí pro určité pracovní zátěže umělé inteligence a znamená, že spotřebovává méně energie než tradiční systémy.

„Náš čip druhé generace výrazně zlepšuje rychlost, programovatelnost a kapacitu neuromorfního zpracování a rozšiřuje využití inteligentních výpočetních aplikací omezených výkonem a latencí,“ řekl ředitel neuromorfní výpočetní laboratoře Intel Mike Davies.

Vedle nového čipu společnost také otevře software Lava pro vývoj neuro-inspirovaných aplikací.

„Vyšetřovatelé v Los Alamos National Laboratory používají neuromorfní platformu Loihi k vyšetřování kompromisů mezi kvantovou a neuromorfní výpočetní technikou a také k implementaci učebních procesů na čipu,“ řekl Dr. Gerd J. Kunde, vědecký pracovník v Národní laboratoři Los Alamos.

“Tento výzkum ukázal některé vzrušující ekvivalenty mezi rozšiřováním neuronových sítí a přístupy kvantového žíhání pro řešení tvrdých optimalizačních problémů. Ukázali jsme také, že algoritmus zpětné propagace, základní stavební kámen pro trénink neuronových sítí, o kterém se dříve věřilo, že není implementovatelný na neuromorfních architekturách, lze efektivně realizovat na Loihi. Náš tým s nadšením pokračuje v tomto výzkumu s čipem Loihi 2 druhé generace.“

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment