IBM vytváří prototyp „super ledničky“ pro chlazení velkých kvantových počítačů

Connie Zhou for IBM

IBM vyvinula proof-of-concept dilution ledničku pro umístění budoucích velkých kvantových počítačů.

„Super lednička“, známá jako Project Goldeneye, dokáže zchladit 1,7 metru krychlového objemu – oproti 0,7 metru u současných velkých lednic. To je asi třikrát větší prostor než průměrná americká lednička.

Tento měsíc IBM oznámila, že jej úspěšně zchladila na provozní teplotu (~25 mK) a zapojila dovnitř kvantový procesor.

Lednička, která může být největší lednicí na světě schopnou takových teplot, se přesouvá do Quantum Computation Center společnosti IBM v Poughkeepsie v New Yorku.

Diluční ledničky používají směs izotopů helia He-3 a He-4. Odstraňují teplo ze směsi a pak ho pomocí vakuových čerpadel roztlačují a ředí do něj další He-3, dokud není dosaženo požadované teploty.

Goldeneye postupuje podle tohoto procesu, ale IBM tvrdilo, že jej vylepšili a použili modulární design, který zjednodušil prototypování a montáž.

Díky véčkové konstrukci a otevírání do stran, není nutné pro přístup dovnitř snímat celý vnější plášť, což také usnadňuje údržbu.

Společnost tvrdí, že přiložený speciálně navržený jeřáb znamená, že „jednoho dne“ by lednici mohla spravovat jediná osoba.

Goldeneye trvalo tři roky, než dosáhl tohoto bodu – ale IBM poznamenalo, že si vlastně není jisté, zda potřebuje, aby ledničky byly tak velké.

Příští rok IBM Quantum System Two využije Bluefors’ Kide ledničku, což je menší platforma, která IBM stále umožní propojit více procesorů dohromady až do roku 2025.

Přesto IBM uvedlo, že tento systém jí poskytne schopnost chladit větší systémy, které mohou být vyvinuty po roce 2025, stejně jako konceptualizovat další kryogenní infrastrukturu.

Projekt také přinesl více vhledů do kryogenní vědy, což pomůže s vývojem systému IBM Quantum System Three.

Kvantové počítače vyvinuté společnostmi jako IBM a D-Wave vyžadují extrémní chladicí infrastrukturu, ale jiní výrobci doufají, že vybudují systémy, které mohou běžet při pokojové teplotě.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment