IBM nasadí první on-premise kvantový počítač v USA

IBM System One

IBM má nainstalovat svůj první soukromý sektorový lokální kvantový počítač v USA. IBM Quantum System One bude umístěn v areálu Cleveland Clinic v Clevelandu ve státě Ohio.

Tento krok je součástí desetiletého partnerství za účelem vytvoření společného výzkumného centra s cílem urychlit tempo objevování ve zdravotnictví a biologických vědách pomocí vysoce výkonných výpočtů na hybridním cloudu, umělé inteligenci a kvantových výpočtech.

„Díky této inovativní spolupráci máme jedinečnou příležitost oživit budoucnost,“ řekl Tom Mihaljevic, MD, generální ředitel a prezident Clevelandské kliniky. „Tyto nové výpočetní technologie mohou pomoci revolučním objevům ve vědách o živé přírodě. Discovery Accelerator umožní našim renomovaným týmům vybudovat perspektivní digitální infrastrukturu a pomoci transformovat medicínu, a zároveň proškolit pracovní sílu budoucnosti a potenciálně růst naší ekonomiky.“

Kromě místního kvantového systému bude mít Cleveland Clinic také přístup k flotile IBM, která má v současné době více než 20 kvantových systémů přístupných prostřednictvím cloudu. Nové centrum Discovery Accelerator bude provádět výzkum v oblasti genomiky, transkriptomiky jedné buňky, zdraví populace, klinických aplikací a objevů chemických látek a léčiv.

IBM uvedla, že doufá, že do roku 2023 odhalí prvních 1 000+ qubitových kvantových systémů, a plánuje se, že Cleveland Clinic bude místem prvního místního nasazení systému v soukromém sektoru.

Systém One, který byl poprvé oznámen v roce 2019, je uzavřen v krychli o délce devíti stop, vyrobené z borosilikátového skla o tloušťce půl palce. Ačkoli IBM nesdílela specifikace pro toto nasazení, říká, že její největší kvantový počítač je v současné době schopen pojmout 65 qubitů. Společnost plánuje vydat svůj 127-qubit IBM Quantum Eagle procesor někdy v roce 2021.

Zdroj: datacenterdynamics.com

@RadekVyskovsky

Související články

Leave a Comment