Honda a Mitsubishi otestují datová centra poháněná odpadním vodíkem za použití recyklovaných palivových článků

datová centra poháněná odpadním vodíkem

Honda a Mitsubishi plánují otestovat malé datové centrum, které běží na vodík z průmyslové elektrolýzy provozované společností Tokuyama Corporation.

Vodík je vedlejším produktem v tokujamské továrně, která vyrábí chlornan sodný a chlor elektrolýzou slané vody. Honda jej použije k pohonu elektrárny postavené z palivových článků vyřazených z elektrických vozidel a Mitsubishi bude elektřinu používat k napájení datového centra.

Oznámení Mitsubishi neříká, jak velké datové centrum bude, ale ukazuje obrázek zařízení o velikosti přepravního kontejneru.

Tokuyama provozuje továrnu na elektrolýzu ve městě Shunan v prefektuře Jamaguči od roku 1952 a v průběhu let ji modernizovala na proces iontoměničové membrány. Vyrábí kolem 50 000 tun chlornanu sodného (NaOH) ročně spolu s chlorem.

Vodík se vyrábí také jako vedlejší produkt a Tokuyama ho poskytne potrubím.

Honda postaví elektrárnu s palivovými články, která bude znovu používat palivové články, které byly použity v elektrických vozidlech a byly vyřazeny.

Elektrická vozidla s palivovými články (FCEV) jsou alternativou k autům napájeným z baterií, která jezdí na elektřinu vyrobenou z vodíkových palivových článků. Nezaznamenaly velký úspěch, protože proces přeměny vodíku na energii je neefektivní (kolem 38 procent).

Většina elektromobilů upřednostňuje mít ve voze baterie, než aby k výrobě vodíku využívala elektřinu, která se pak v autě spotřebovává neefektivně. Vodík se nicméně často navrhuje pro velká nákladní vozidla, protože je rychlejší naplnit nádrž vodíkem než nabíjet velmi velkou baterii.

Japonsko je jednou z mála zemí s významným vozovým parkem FCEV, a tedy potenciální nabídkou opakovaně použitých palivových článků Korea jich má na silnicích téměř 30 000, zatímco Japonsko jich má asi 7 700 a USA 15 000.

Honda již testovala použití vysloužilých vodíkových palivových článků ve svém americkém ústředí v Torrance v Kalifornii, kde se používají pro zálohování datových center.

Společný demonstrační produkt bude podporován japonskou organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) jako pokus o přechod k „vodíkové společnosti“.

Cílem projektu je otestovat myšlenku opětovného použití automobilových palivových článků ve stacionární aplikaci v naději, že zlevní elektrárny s palivovými články pro stacionární aplikace.

Partneři projektu doufají, že ukáží, že některá datová centra lze dekarbonizovat pomocí vodíku jako vedlejšího produktu a palivových článků druhé životnosti, a prozkoumají, zda by produkční datová centra v oblasti mohla být napájena tímto způsobem.

Projekt potrvá do fiskálního roku končícího 31. března 2026.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

Leave a Comment