Google oznamuje nový transpacifický podmořský kabel Topaz

Google Cloud sea cable

Google oznámil svůj nový podmořský kabel Topaz, vůbec první kabel pro propojení Asie a Kanady.

Podmořský kabel, zkonstruovaný společností Google s pomocí místních partnerů v Kanadě a Japonsku, povede z Vancouveru do Port Alberni na západním pobřeží ostrova Vancouver a poté přes Tichý oceán do Mie a Ibaraki v Japonsku. Očekává se, že kabelový systém bude dokončen v roce 2023.

Google má v úmyslu podmořským kabelem poskytovat nízkolatenční přístup ke službám Google, včetně vyhledávání, Gmailu, YouTube a Google Cloud, a také zvýšit kapacitu v regionu pro různé síťové operátory v Japonsku a Kanadě.

Samotný kabel pojme 16 párů vláken s celkovou kapacitou 240 terabitů za sekundu. Zahrnuje podporu pro Wavelength Selective Switch (WSS), efektivní a softwarově definovaný způsob, jak rozdělit spektrum na pár optických vláken pro flexibilitu ve směrování a pokročilou odolnost.

Google oznámil svůj záměr vyměnit si páry vláken s partnery, kteří mají systémy na podobných trasách, a že další sítě a poskytovatelé IS budou moci využít dodatečnou kapacitu nebo ji poskytnout třetím stranám.

Kabel byl schválen pro vývoj organizací Innovation, Science and Economic Development Canada v červnu 2021, přičemž posouzení určilo, že je nepravděpodobné, že by kabel způsobil významné nepříznivé účinky na životní prostředí.

V srpnu 2021 místní zprávy uvedly, že společnost Shaw Communications staví zařízení pro umístění nového podmořského kabelu v Port Alberni. Od začátku července v oblasti kotvila také loď na opravu kabelů, IT Integrity. Teprve nedávno bylo potvrzeno, že za projektem stál Google.

Zatímco kabel je první na své konkrétní trase, není to první podmořský kabel spojující Vancouver.

V roce 1963 byl vybudován kabelový systém Commonwealth Pacific Cable System, který spojoval Vancouver s Aucklandem na Novém Zélandu a Sydney v Austrálii. Je to tato kabelová přistávací stanice ve Vancouveru, která byla modernizována, aby vyhovovala moderním potřebám kabelu Topaz z optických vláken.

Kabel Topaz bude procházet podél původních území v Kanadě, včetně Hupacasath, Maa-nulth a Tseshaht.

V oznámení nového podmořského kabelu Google uvedl: „Tradiční a smluvní práva a místní komunity jsou pro naše infrastrukturní projekty velmi důležité.“ Společnost uvedla, že celý projekt konzultovala s komunitami.

Podmořský kabel Topaz je jedním z mnoha oznámených společností Google; společnost má v provozu nebo ve vývoji přibližně 20 projektů podmořských kabelů, včetně kabelu Equiano nedávno nasazeného v Togu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Související články

2 Thoughts to “Google oznamuje nový transpacifický podmořský kabel Topaz”

  1. […] Singular Computing, tvrdil, že místo licencování jeho návrhů počítačové architektury je Google zkopíroval pro vytvoření svých procesorů TPU (Tensor Processing Units) v2 a […]

  2. […] Singular Computing, tvrdil, že místo licencování jeho návrhů počítačové architektury je Google zkopíroval pro vytvoření svých procesorů TPU (Tensor Processing Units) v2 a […]

Leave a Comment