Fujitsu dodává superpočítač japonské meteorologické agentuře

počasí superpočítač

Společnost Fujitsu dodala superpočítač japonské meteorologické agentuře (JMA).

Zařízení, které bude spuštěno 5. března, zlepší přesnost předpovědi tajfunů a přívalových dešťů a pomůže úřadům vyvinout plány založené na datech, které budou informovat systémy včasného varování a evakuace během přírodních katastrof.

Při použití v kombinaci se superpočítačem pro lineární předpověď dešťového pásma, který postavila společnost Fujitsu v roce 2023, agentura uvedla, že nový systém nabídne čtyřnásobné zvýšení výpočetního výkonu, což mu umožní přesněji předpovídat různé jevy počasí.

Systém je založen na řadě serverů Fujitsu PRIMERGY RX2540 M7, ale nebyly poskytnuty žádné další informace týkající se specifikací systému. Řada M7 je vybavena procesory Intel Xeon Scalable.

Prostřednictvím instalace nového stroje se agentuře také podařilo vytvořit vyhrazené prostředí pro podporu sdílení meteorologických dat jak od soukromých společností, tak od výzkumných institucí.

Systémy včasného varování a evakuace pro prevenci katastrof silného deště tvoří součást strategického plánu JMA Numerical Weather Prediction (NWP) do roku 2030, doporučení formulovaného podvýborem japonské vlády pro meteorologii a jehož cílem je pomoci předcházet a zmírňovat přírodní katastrofy a zlepšovat socioekonomickou produktivitu.

Zdroj: datacenterdynamics.com

Obrázek: Pixabay

Související články

Leave a Comment